Излишното тегло е сериозен здравословен и психологически проблем за мнозина. За решаването му са проведени редица изследвания, чиято цел е да установят как хората могат да влияят на апетита си и да го поддържат на здравословни нива. Едно от проучванията показва, че количеството изядена храна от даден човек зависи от размерите на опаковката, както и от големината на самия продукт.
Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Използвайки тази особеност, група изследователи от университета Токио разработиха система за допълнителна реалност, която управлява чувството за ситост на потребителя, увеличавайки виртуално размерите на хранителните продукти. По този начин човекът бива „измамен“, че е поел повече храна, отколкото е изконсумирал всъщност. Това води до прием на по-малко калории и съответно – до по-тънка талия.
Както и други подобни системи, разработката на групата Hirose Tanikawa Group се състои от камера, компютър и стереоскопични очила-дисплеи. Но ако в повечето случаи стандартните системи просто добавят допълнително изображение към реалната заобикаляща среда, тази кара хранителните продукти, които човек вижда и смята да изяде, да изглеждат по-големи или по-малки, отколкото са в действителност. Всичко това е направено с висока доза реалистичност, като е възможно дори да бъде променено положението на виртуалните ръце на човека, което съответства на държането на храна с големи размери.
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
„Нашата технология може да стимулира визуално чувството за ситост. Открихме, че храната, изглеждаща по-голяма, позволява на човек да се насити, изяждайки по-малка порция. Когато храната изглежда по-малка, то човек не може да се засити, дори и да изяжда по-големи количества“, коментират изследователите. Те провели предварителни изпитания сред 12 доброволци. Резултатите показали, че когато храната е с увеличени размери 1.5 пъти, хората изяждат с 10 процента по-малко количество, отколкото е обикновено, чувствайки се по-рано сити. Когато продуктите са намалени по размер до две трети от истинската им големина, доброволците изяждали с 15 процента повече храна, отколкото обикновено.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
Към момента системата за допълнителна реалност, която след време ще направи прилагането на диети ненужно, работи все още на експериментално ниво, като променя размерите на ограничено количество различни видове хранителни продукти. Засега има и друго условие, необходимо на разработката, за да функционира коректно – наличието на фон с наситен син цвят.
В близко бъдеще изследователите възнамеряват да използват нови, по-съвършени технологии за обработка и синтез на изображение. Те ще позволят системата да променя размерите на всички видове хранителни продукти и да работи във всяка заобикаляща среда.
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Редактор: Анна Маринова