Светлият празник Рождество Христово все повече се превръща в нещо, което е антипод на смятаните за богоугодни думи, дела и действия. Лакомията, стремежът към нови и нови материални придобивки, грубостта и агресията по пътища и кръстопътища ескалират именно покрай този свят празник. Неясно защо. Главно около него се сещаме, че трябва да бъдем добри и се включваме в дарителски кампании, като че ли по този начин ще си купим индулгенция за егоизма си през цялото останало време.
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Телевизионните лимонади, леещи се ежегодно, също дават своя принос към антиколедното настрение и поведение. Хората, търпящи това обливане, от година на година претръпват. И какво се получава - Коледата е пазаруване, софра и хапчета срещу подуване на стомаха. Пожелаваме си "Весела Коледа", защото празникът наистина е изгубил своя религиозен смисъл.
Нищо не може да се направи срещу това. Времето неумолимо изтласква искриците духовност доста назад, а предни позиции заемат разните му маркетингови приумици. Най-легендарната от тях, разбира се, е белобрадият старец с червената мантия, появил се преди много десетилетия, но нямащ нищо общо нито с раждането на Иисус, нито с идеята за доброта, човечност и взаимопомощ. Към това се добавят и безумните подаръци. Подаръци по случай Рождество Христово! По-голяма малоумщина човечеството едва ли е сътворявало в своята хилядолетна история.
Колкото до българската традиция, подаръците допреди 1989 година, включително от Освобождението до 1944 година, са били само за Нова година. И тази традиция е била силно вкоренена, а през 30-те години на ХХ век вече имаме Дядо Мраз във вестникарски рекламни карета.
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
Впрочем, връщането към него изобщо не е изблик на комунистическа носталгия, както се опитват да ни го представят. Още през 1910 година не кой да е, а твърде далечният от комунизма Елин Пелин прави от Дядо Мраз литературен герой.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
Днес обаче заразеното от маркетинговата пандемия общество изобщо не прави съпоставка между този измислен персонаж, носещ подаръци главно на децата, и другия - създаден само и единствено с цел продажби. Но оцелял. И надвил де що има белобради старци по земното кълбо. Те, впрочем, си имат най-различни имена и никой, абсолютно никой, освен нашият, не се казва Дядо Коледа.
У нас, за щастие, все още има живи някакви традиции - събирането на цялото семейство за празника, например, съвсем не е нещо от филмите. Българите го правят поне век и половина преди създателите на филмите да са били родени.
Съвсем друг е въпросът, че нашата православна Коледа не е на 25 декември, но темата е доста дълга и сложна за интерпретация. Само ще припомним, че когато се е празнувала на 7 януари, прасето се е колело след Нова година, защото тя се е падала насред пости. Днес това неудобство ни е напълно спестено благодарение на далновидните синодални старци, с чиято благословия празнуваме католическото, а не православното Рождество.
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?
Религиозните неща са сложни за човек, който се чуди как да си плати сметките, след като е напазарувал храна като да му стигне до края на света, както и никому ненужни стоки. Едва ли ще можем да избегнем връхлитащите ни промоции и едва ли ще се спасим от пакетирането ни в глобалното консуматорско общество. Но можем поне наред с "Весели празници" да си кажем и "Честито Рождество Христово".
Автор: Стефан Стефанов