Шимпанзета в Уганда са наблюдавани да използват лечебни растения по най-различни начини - не само за храна, но за лечение на открити рани и други наранявания. Учени от Оксфордския университет, работещи с местен екип в гората Будонго, са заснели и регистрирали случаи, при които животните използват растения за първа помощ, както за себе си, така и понякога помежду си, за да си помогнат взаимно. Изследването им се основава на откритие от миналата година, че шимпанзетата търсят и ядат определени растения, за да се самолекуват.
Снимка: iStock
Изследователите също така са събрали данните от няколко стари научни наблюдения, за да създадат каталог на различните начини, по които шимпанзетата използват "горска първа помощ".
Още: Ще познаете ли кое е най-умното животно
Изследователите казват, че изследването, публикувано в списанието Frontiers in Ecology and Evolution, допълва нарастващия брой доказателства, че приматите, включително шимпанзетата, орангутаните и горилите, използват природни лекарства по редица начини, за да останат здрави в дивата природа.
Водещият на изследването - Елоди Фрейман, обяснява, че в света на шмпанзетата има най-разнообразни дейности, които мамуните извършват, за се лекуват и да поддържат хигиената си, когато са болни, или ранени в условията на дивата природа.
Приматите изплозват конкретни растения, като ги потупват върху наранения участътък или ги дъвчат, а след това прилагат сдъвкания материал върху отворената рана.
Има данни за кадри, на които се вижда как много млад женски индивид сдъфква "лечебното растение", а след това лекува тялото на майка си, като го слага на точното място.
Изследователите също така са открили записи, показващи как шимпанзета, се грижат и за други животни, различни от сбеподобните, с които не са израснали заедно. Д-р Фрайман, определя този процес на лечение като наистина вълнуващ и много впечатляващ, "защото допълва доказателствата, че дивите шимпанзета имат способността да проявяват емпатия".
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Предишни наблюдения
Учените проучват и някои писмени наблюдения над шимпанзетата още от 90-те години на миналия век, в които са описани някои интересни поведения на животните. Някои истории дори разказват как шимпазета помагат на себеподобни да отстранят капаните от крайниците си.
Изследователите се натъкват и на изненадващи разкази, свързани с хигиенните навици на маймуните. Една от бележките описва шимпанзе, използващо листа, за да се почисти след дефекация.
Според изследванията растенията, които шимпанзетата търсят и ядат, обикновено притежават антибактериални свойства. До този извод стигат след идентифициране и тестване на конкретна растителсност.
Снимка: iStock
Шимпанзетата не са единствените примати с очевидни познания за растителната медицина. Неотдавнашно проучване показа, че див орангуатан използва сдъфкана листна материя, за да лекува рана на лицето.
Учените смятат, че изучаването на това поведение на дивите маймуни и конкретните растения, които използват за самолечение, би могло да помогне в търсенето на нови лекарства, пише BBC.
"Шимпанзетата живеят добре тук, защото знаят как да получат достъп до тайните на това място и как да намерят всичко необходимо, за да оцелеят, от заобикалящата ги среда."