Турция е против всякакво териториално разделение на Либия

22 юли 2020, 07:21 часа 1749 прочитания 0 коментара

Турция е категорично против разделението на Либия, било то на географски или политически принцип, заяви говорителят на президента на Турция.

Още: Златна гривна на 3000 години изчезна от музей

Още: Лодка с мигранти се запали край Либия, десетки загинаха

"Ние сме абсолютно против разпадането на Либия и разделението й, било то политическо или географска", каза Ибрахим Калин по време на интервю пред базираната в Лондон CNN International. "Това ще бъде пагубен сценарий. Виждали сме подобни случаи в Ирак, в Сирия, на други места. Трябва да извлечем поука от това", заяви Калин.

Новото правителство на Либия след падането на режима на Кадафи е сформирано през 2015 г. по силата на споразумение, ръководено от ООН, но усилията за дългосрочно политическо уреждане на ситуацията в страната засега се провалят поради военните офанзиви на генерал Халифа Хафтар.

От април 2019 г. силите на Хафтар започнаха атаки срещу либийската столица Триполи и други части на северозападна Либия, в резултат на които загинаха над 1000 души, включително цивилни. Хафтар има подкрепата на Обединените арабски емирства, Египет и Русия, докато признатото от ООН правителство е подкрепено от Турция.

Още: Пожар на кораб с бежанци, има много загинали

Още: Нашествие на акули в Египет (ВИДЕО)

Калин заяви, че турското правителство ще продължи да подкрепя признатото от ООН правителство на националното споразумение (GNA), обвинявайки Хафтар в разпространение на хаос в Либия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес