Белият дом призова американските сенатори да постигнат споразумение за отпускане на помощ, която е от съществено значение за Украйна. Изявлението дойде след появилите се информации, че Доналд Тръмп се опитва да провали всякакъв напредък по това дело, предаде Франс прес.
Още: "Денят Х": Доналд Тръмп и Владимир Путин се срещат в Аляска (ОБЗОР)
Още: САЩ планира изграждане на втори център за задържане на имигранти във Флорида
Според американски медии фаворитът на десницата за кандидат-президентската номинация подстрекавал републиканците да се противопоставят на споразумение за отпускане на помощ за Украйна, за да лиши своя противник, президента демократ Джо Байдън от политическа победа преди изборите през ноември.
Още: Белият дом подкрепи закон за конфискацията на руски активи в полза на Украйна
В последните седмици републиканските народни избраници подложиха на натиск администрацията на Байдън, свързвайки отпускането на каквато и да е нова помощ за Украйна с по-строги мерки срещу имиграцията, една от водещите теми в предизборната кампания на Тръмп. Споразумение между сенаторите републиканци и демократи изглеждаше обаче на път да бъде постигнато тези дни, предава БТА.
Още: Тръмп каза каква е вероятността за провал на утрешната му среща с Путин
Още: Срещата Тръмп-Путин: Най-вероятните сценарии, обяснени от Милен Керемедчиев (ВИДЕО)
Бюджетът, предназначен за Украйна се изчерпа поради липса на споразумение в Конгреса, докато Киев се безпокои все повече и повече от липсата на помощ от страна на САЩ, както и от страна на ЕС - неговите основни поддръжници от началото на руската инвазия през февруари 2022 г.
Още: Тръмп щял да изчерпи "всички опции" за край на войната, Путин го ласкае преди срещата в Аляска
Още: Минерали за мир: Тръмп ще направи предложение до Путин за Аляска
В Белия дом уверяват, че администрацията на Байдън ръководи съвестно досието за помощта за Украйна и изразяват надежда, че републиканците ще останат на масата за преговорите, за да се постигне споразумение. А Джон Кърби, говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ припомни, че Украйна се готви да преживее критични месеци и че руснаците не показват никакво намерение да намалят атаките с дронове и ракети срещу украинската територия.