Бил Клинтън: Разширяването на НАТО не е причина за руската инвазия в Украйна

19 септември 2022, 07:30 часа 4870 прочитания

Бившият президент на САЩ Бил Клинтън отхвърли идеята, че руското нахлуване в Украйна може да се отдаде на разширяването на НАТО, започнало по време на неговото президентство. Това става ясно от думите му в предаването на Фарид Закария по CNN.

Още: "Сребърни уранови куршуми" - снарядите, които превърнаха M1 Abrams в кошмар

Още: Наводненията в Тексас: Расте броят на загиналите, десетки са в неизвестност (ВИДЕА)

"Смятам, че постъпихме правилно в подходящия момент. И ако не го бяхме направили, тази криза можеше да настъпи още по-рано", каза той.

Критици твърдят, че продължаващото приближаване на НАТО към границите на Русия е накарало руския президент Владимир Путин да отвърне на удара, нахлувайки в Украйна, или за да си възвърне част от загубената руска империя, или за да покаже, че Русия не е слаба държава, която лесно би била сплашена от Запада, коментира "Политико".

Клинтън заяви, че Путин "не крие, че смята разпадането на Съветския съюз за голяма трагедия".

Още: Американците трябва да си върнат свободата: Мъск обяви създаването на своя партия

Още: Тръмп, върни оръжията на Украйна: Любимият вестник на президента го призова бързо да се осъзнае

Бившият президент подчерта, че САЩ и НАТО никога не са имали за цел да заплашват Русия и че народите от Източна Европа имат право да живеят в сигурност, след като десетилетия наред са били доминирани от Русия.

"Когато направих това, което направих, предложих на Русия не само специално партньорство с НАТО, но и перспективата за евентуално членство в НАТО, като твърдях, че най-големите ни проблеми със сигурността в бъдеще ще дойдат от недържавни участници или от авторитарни държави, които продават химически, биологически и ядрен капацитет на терористични групи. И че трябва да се справим с това заедно", каза Клинтън, пише БТА.

Избирането на Клинтън дойде през 1992 г. след края на Студената война. По време на президентството на Клинтън Чешката република, Унгария и Полша се присъединиха към НАТО, а през 2004 г. - България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Всички тези държави са били част от Съветския съюз или негови съюзници, обобщава "Политико".

ОЩЕ: НАТО бърза да спре руската заплаха там, където Европа е слаба

Още: Жертви и изчезнали след тежки наводнения в Тексас (ВИДЕО)

Още: След разговора между Тръмп и Зеленски: САЩ може да възобновят доставките на ракети Patriot за Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес