Куба обяви, че ще ваксинира населението си срещу Covid-19 със собствен препарат и то още тази година, съобщава Euronews. Правителството в Хавана твърди, че страната може да произведе 100 милиона дози от лекарството „Соберана 2“, което ще бъде първата ваксина срещу коронавируса в Латинска Америка, предаде агенция Фокус.
Още: Американският посланик в Гърция е на път
Още: Стана ясно кога Тръмп ще се срещне с Нетаняху в Белия дом
„Ако всичко върви по план, ще бъде ваксинирано цялото население на Куба“, заяви директорът на Института за ваксини „Финлай“ доктор Висенте Верес.
Куба преминава през пандемията сравнително леко в сравнение с латиноамериканските си съседи, като на острова са регистрирани 19 122 случая и 180 смъртни случая.
Тази седмица Soberana 2 премина към втората фаза на клиничните изпитания, в която ще се включат 900 доброволци, и ако успее, ще премине към фаза III със 150 000 доброволци през март.
Още: Очаквано: Тръмп облекчи част от санкциите срещу Сирия
Още: Засада: Снайперист уби двама пожарникари (ВИДЕО, СНИМКИ)
Д-р Верес каза, че целта е да се стартира кампания за ваксинация през първата половина на годината и тя също може да бъде предложена като „опция“ за туристите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Болсонаро моли за справедливост и национално помирение
Още: Хеликоптер изсипа купчина 100-доларови банкноти върху улица в Детройт (ВИДЕО)
Куба „е първият кандидат в Латинска Америка и Карибите, който има ваксина в клиничната фаза“, каза Хосе Моя, местен представител на Световната здравна организация (СЗО), който е „оптимист“.
Причината за оптимизма му е, че „Куба има повече от 30 години опит в производството на собствени ваксини и почти 80% от ваксините в националната имунизационна програма се произвеждат в страната.
„Заради ефекта на американско ембарго от 1962 г. насам Куба често трябва да намира собствени средства за защита. Още през 80-те години там са сериозно развити биотехнологиите, като там е разработена първата ваксина срещу менингокок В“, казва Нилс Грабер, изследовател по здравна антропология в Университета в Лозана. „Целта беше както да се подобри националната здравна система, така и да се изнася“, добави той, визирайки доставката на кубински лекарства в Латинска Америка, Азия и Африка.
Още: Марко Рубио показа пред камерите колко досаден намира Тръмп в действителност (ВИДЕО)
Още: Тръмп се ядоса на Канада, заплаши я с нови мита