Излизането на САЩ от агенцията на ООН за образование, наука и култура ЮНЕСКО не е изключително събитие в американската политика, въпреки че не отговаря на интересите на страната. Това заяви в интервю новият генерален директор на агенцията Одри Азуле.
Още: Котка оцеля при падане от 115 метра, собствениците ѝ са починали
Още: Тръмп оряза парите на две от най-големите обществени медии в САЩ
Според нея „това решение не е изненада“, като се има предвид настоящата американска политика спрямо мултилатеризма. Тя също така припомни, че аналогична стъпка САЩ предприеха и по отношение на Парижкото споразумение за климата, за излизането от което президентът Доналд Тръмп обяви през юни тази година.
„ЮНЕСКО не е изключение в тази американска политика“, каза тя и подчерта, че според нея „не е в интересите на САЩ да напуснат ЮНЕСКО“.
В интервюто си Азуле припомни също, че Вашингтон не плаща вноските си в организацията от 2011 г., но въпреки това ЮНЕСКО „продължава да работи с американското гражданско общество, американските университети, учени“.
Още: 100 дни провал: Тръмп се отказва от ролята на посредник в мирните преговори в Украйна
Още: Ричард Гиър: "Тръмп е като разглезено детенце, което обича да чупи и руши"
„Това е суверенно решение на държава и аз го уважавам, но в същото време това не е нито началото, нито краят на ЮНЕСКО“, каза тя и допълни, че е имало дълъг период от над 15 години, през които САЩ са били извън състава на организацията, предаде БГНЕС.
САЩ напускат културно-научния орган на ООН през 1984 г. заради подозрения в злоупотреби със средства и антиамерикански настроения. Вашингтон се завръща през 2002 г., но през 2011 г. тогавашният държавен глава Барак Обама прекратява финансирането заради приемането на Палестина за пълноправен член.
Още: Тръмп краде от Путин Деня на победата
Още: "Няма да свърши скоро": Джей Ди Ванс с прогноза за войната в Украйна
Американският съюзник Израел също прекрати финансирането, което намали бюджетът на организацията с над 20%. През октомври тази година и двете държави обявиха, че напускат ЮНЕСКО във връзка с приемането на редица резолюции, които според тях са насочени срещу Израел.
Одри Азуле беше одобрена на поста на 10 ноември тази година, наследявайки на поста българката Ирина Бокова.