Обратният завой на Тръмп за Украйна: Тайната история на един телефонен разговор

25 юли 2025, 15:53 часа 10902 прочитания 5 коментара

На фона на най-тежките бомбардировки над Киев от началото на войната, подпалена от диктатора Владимир Путин, инициативата на генерал Кийт Келог бележи началото на драматичен обрат в американската политика спрямо Украйна. На 4 юли пратеникът на американския президент Доналд Тръмп за Украйна получил обаждане от полския външен министър Радослав Сикорски. След него той призовал Тръмп да възобнови доставките на противовъздушни боеприпаси за украинската армия, пише британското издание The Telegraph.

Повратна точка

Същата нощ руски ракети и дронове нанасят щети на полското консулство в Киев - събитие, което бележи повратна точка в отношението на Белия дом към Украйна: Атаката в Киев е засегнала полското консулство, Русия не "брои" ранените цивилни (ВИДЕО).

Снимка: Радослав Сикорски, Getty Images

Преди това американският военен министър Пийт Хегсет бе спрял доставка за Украйна на 30 ракети прехващачи PAC-3 за системите Patriot, които са били в Полша, а също на 25 ракети "земя-въздух" за портативни ракетни системи Stinger, 92 ракети AIM "въздух-въздух", 142 ракети "въздух-земя" Hellfire, както и 155-милиметрови снаряди. Причината за тези действия - преразглеждане на запасите на Пентагона, за да са сигурни САЩ, че разполагат с достатъчно средства за собствената си защита.

Оказа се обаче, че Хегсет е изненадал почти всички висши служители на администрацията на Тръмп и че не е имало одобрение от Белия дом. Скоро след това президентът обеща да преразгледа позицията на Вашингтон. Малко след разговора си с Келог, който вече бил говорил със Сикорски, президентът на САЩ лично наредил на Пентагона да разблокира замразените помощи: Ново потвърждение от САЩ за оръжията за Украйна, след като военният министър шокирал всички (ВИДЕО).

В разговор с президента Володимир Зеленски същия ден Тръмп обеща да предостави на Украйна подкрепа за противовъздушната отбрана. Този сигнал беше повратна точка, разгледана във Вашингтон като признание за необходимостта САЩ да засилят ролята си, за да постигнат мирно споразумение, пише The Telegraph, позовавайки се на източници.

Девет дни, десет милиарда долара

Снимка: Кийт Келог, Getty Images

В рамките на девет дни Тръмп, с подкрепата на съюзниците от НАТО, обяви нов пакет от помощи на стойност 10 милиарда долара. С помощта на германския канцлер Фридрих Мерц и генералния секретар на НАТО Марк Рюте, сделката включваше закупуването и разполагането на нови системи "Пейтриът" в Украйна, част от които бяха платени от Германия и Норвегия.

Европейските съюзници ще прехвърлят на Киев своите системи и ще дочакат заместващи от САЩ, които в момента продължават производството. Има обаче редица предизвикателства за Европа и е възможно нещата да не протекат толкова гладко: Първата обещана от Тръмп система Patriot вече е в Украйна? Киев обяви колко общо ще получи.

За тази цел беше пренасочена партида системи към Германия, предназначени по-рано за Швейцария. Берн се съгласи да отложи собствената си поръчка в полза на Украйна - т.е. Берлин да достави на Киев "Пейтриът" и по-бързо да си ги получи от Щатите.

Оръжията от САЩ за Украйна: актуални новини

Припомняме, че по това време Тръмп проведе телефонен разговор и с диктатора Владимир Путин, с резултатите от който не беше доволен. Той обеща да възобнови доставките на оръжия за Украйна, за да могат украинците да се защитят от масирани обстрели. На 14 юли Тръмп даде ултиматум на Путин - "сделка с Украйна" до 50 дни или 100-процентови мита за Русия и търговските ѝ партньори. След третия кръг преговори между Киев и Москва в Истанбул, изглежда, няма промяна в опитите да се накара диктаторът да спре огъня в Украйна: Русия се заигра с протестите в Украйна, за да спре западната помощ. Нови преговори - предизвестен край (ОБЗОР - ВИДЕО).

Снимка: Зеленски и Тръмп с френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър, Getty Images

Комитетът по въоръжените сили на Сената на САЩ одобри 500 милиона долара за помощ за сигурността на Украйна като част от законопроекта за националната отбрана за фискалната 2026 година.

Зеленски и Тръмп постигнаха споразумение за американски инвестиции в производството на украински дронове, съобщи в средата на юли новият украински премиер Юлия Свириденко. "Налице е политическо споразумение. Говорим за инвестиции в разширяване на производството в Украйна. Сега новият министър на отбраната [Денис] Шмигал ще разработи това предложение с американската страна. След това ще има техническа работа", каза тя: Русия не може да скрие колко тежки са новите санкции на ЕС. Големи новини от САЩ, докато 300 дрона и ракети полетяха към Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО).

На 23 юли Държавният департамент на САЩ одобри две чуждестранни военни продажби (FMS) за Украйна на обща стойност 322 млн. долара. Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ (DCSA) обяви продажба на бойни машини на пехотата Bradley и оборудване за поддръжка и ремонт на стойност 150 млн. долара. Другата продажба е за 172 млн. щатски долара и е за оборудване и услуги, свързани с ракетната система HAWK фаза III, включително резервни части за ракети MIM-23 HAWK, 5-тонни товарни камиони, резервни части за системата HAWK, обновяване и основен ремонт на системата за огневи единици за противовъздушна отбрана HAWK, комплекти инструменти, оборудване за изпитване и поддръжка, както и техническа помощ от правителството на САЩ и изпълнители.

Още: Ген. Залужни заговори за още 9 г. война, Путин чака отвлечените украински деца да станат на 18 и ги прави пушечно месо (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес