Пентагонът ще продава оръжие на Мексико

20 април 2018, 08:18 часа 1024 прочитания 0 коментара

Американското военно ведомство уведоми Конгреса, че има намерение да продаде на Мексико многоцелеви палубни хеликоптери, авиационни ракети и торпеда на обща стойност 1,2 милиарда долара, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.

Още: Среща на 4 очи: Путин е подготвил капан и чака Тръмп да влезе

Още: Продавал военни тайни за танковете "Ейбрамс" на руснаците: Знаков арест в САЩ

В документа, който е разпространен в четвъртък, се заявява, че Държавният департамент не възразява срещу доставките на тези оръжия в Мексико.

Правителството на Мексико поиска 8 хеликоптера MH-60R, четири допълнителни двигателя за тях, 19 ракети AGM-114 клас "въздух-земя", 38 ракети с лазерно насочване APKWS II, 30 малогабаритни торпеда за борба с подводници MK-54, както и радари, системи за връзка и прицелно-навигационни системи, резервни части и оборудване, логистична поддръжка.

"Предполагаемата продажба на тези оръжия ще съдейства за реализирането на външнополитическите цели на САЩ доколкото ще укрепи сигурността на стратегически партньор в региона", се отбелязва в заявлението. "Това ще позволи значително да се подобрят възможностите на Военноморските сили на Мексико". Според Пентагона продажбата на тези системи "няма да доведе до изменение на баланса на силите в региона".

Още: В САЩ започнаха да произвеждат бронираните машини "Страйкър" за България

Още: Без да иска Тръмп се изпусна колко близо е до мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Законът в САЩ задължава Пентагона да уведомява Конгреса за плановете си да продава оръжие или военно снаряжение на други страни. Конгресът има 30 дни, за да блокира сделката, но това става изключително рядко.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес