"Отвратителното" изгаряне на Корана от крайно десен активист може да е било саботаж срещу единството в НАТО. Това заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс, цитиран от АФП.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
"Изгарянето на книги, които са свещени за мнозина, е дълбоко неуважителен акт", заяви пред репортери Прайс, цитиран от БГНЕС. "Това е отвратително", каза той и нарече инцидента "отвратителен" и "гнусен".
Прайс заяви, че палежът е дело на "провокатор", който "може би умишлено се е опитал да отдалечи двама наши близки партньори - Турция и Швеция", каза Прайс. Той защити позицията на Швеция и заяви, че тя поддържа "свободата на сдружаване" и че едно действие "може да бъде законно и ужасно в същото време".
По-рано днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган изрази яростта си от инцидента и от разрешението на Швеция за провеждане на митинга. Той заяви, че Стокхолм не трябва да очаква подкрепа за присъединяването си към НАТО, след като по-рано поиска от Стокхолм да предприеме действия срещу кюрдските бойци.
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
По-рано днес Европейската комисия също осъди този акт пред турското посолство в Швеция. Говорител на комисията изрази очакване шведските власти да предприемат необходимите мерки по този случай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Миналата година Швеция и Финландия подадоха молба за присъединяване към Алианса. Съгласно правилата на НАТО всички членове трябва да одобрят кандидатурите. Само Турция и Унгария не са дали зелена светлина, като унгарският министър-председател Виктор Орбан обеща, че парламентът ще направи това следващия месец.