САЩ продава на Гърция военна техника
Поисканите превозни средства "ще подобрят способността на Гърция да се противопоставя на настоящите и бъдещите заплахи, като осигурят ефективен капацитет за защита на морските интереси и инфраструктура в подкрепа на стратегическата ѝ позиция на южния фланг на НАТО. Гърция допринася за операциите на НАТО, както и за морските усилия за борба с тероризма и пиратството", се казва в съобщението на Държавния департамент. В знак на благодарност към Турция се отбелязва, че "(п)редложената продажба на това оборудване и подкрепа няма да промени основния военен баланс в региона".
Американски анализ: Войната в Украйна разкри разделението в НАТО
Руската инвазия в Украйна първоначално изглежда стимулира съюзниците на САЩ в НАТО и ги насърчи да поемат по-енергична роля в отбраната...
Държавният департамент отбелязва, че "няма главен изпълнител, свързан с тази потенциална продажба".
Министерството на отбраната на САЩ оценява стойността на продажбата, включваща превозни средства и оборудване, на около 268 млн. долара.
В интервю за радиостанция Skai в петък гръцкият министър на отбраната Никос Панайотопулос заяви, че Гърция очаква няколкостотин бронирани машини от Америка, "които (ще бъдат разположени) на островите, защото те... пасват на терена".
Следва пълният текст на съобщението на Държавния департамент:
"Правителството на Гърция е поискало да закупи, наред с другото: шестдесет и три щурмови амфибийни автомобила (AAVP-7A1), девет амфибийни щурмови командни автомобила (AAVC-7A1), четири щурмови амфибийни ремонтно-евакуационни автомобила (AAVR-7A1) и шестдесет и три картечници. Включени са също така гранатомети MK-19, системи за термично наблюдение M36E T1 (TSS), поддръжка на снабдяването (резервни части), помощно оборудване (включително специални комплекти/инструменти/усъвършенствани комплекти (EAAK), технически ръководства, технически данни, (CETS), интегрирани услуги за управление на счетоводната поддръжка (ILS), отстраняване на остарели компоненти, услуги по калибриране, последваща поддръжка (FOS).
Байдън ще се срещне с лидерите на Ирландия и Северна Ирландия
Президентът на САЩ Байдън заяви, че "скоро" ще направи посещение на остров Ирландия, предаде БГНЕС. Той прие ирландския министър...
Тази предложена продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като спомогне за подобряване на сигурността на съюзник от НАТО, който е важен партньор за политическата стабилност и икономическия напредък в Европа.
Предложената продажба ще подобри способността на Гърция да противодейства на настоящите и бъдещите заплахи, като осигури ефективен капацитет за защита на морските интереси и инфраструктура в подкрепа на стратегическата ѝ позиция на южния фланг на НАТО. Гърция допринася за операциите на НАТО, както и за морските усилия в борбата с тероризма и пиратството. Предложената продажба на това оборудване и подкрепа няма да промени основния военен баланс в региона.
Няма главен изпълнител, свързан с тази потенциална продажба. Съответно не са известни споразумения за компенсиране, предложени във връзка с тази потенциална продажба.
Няма да има отрицателно въздействие върху отбранителната готовност на САЩ в резултат на тази предложена продажба", се казва в изявлението на Държавния департамент на САЩ.
Още: САЩ обмислят изпращането на нови танкове към Украйна, но с едно наум
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АМЕРИКА:
Съдът позволи обвинителният акт срещу Тръмп да бъде публикуван
МВФ одобри заем за Украйна на стойност 15,6 млрд. долара
Майк Пенс: Обвинението срещу Тръмп отправя ужасно послание за правосъдието в САЩ
На Доналд Тръмп са повдигнати обвинения. Какво следва сега?
Синовете на Тръмп за обвинението: Това е прокуратура от страна от Третия свят
Критици на Тръмп: Обвинението ще даде тласък на кандидатурата му за преизбиране
Кевин Маккарти за обвинението на Тръмп: Американският народ няма да толерира тази несправедливост
Тръмп за обвинението: Това е политическо преследване и намеса в изборите
Заради обвинението на Тръмп: Полицията готви истинска блокада на Ню Йорк
Редактор:
Антон Иванов
Етикети: военна техника Гърция САЩ