Сенатор от САЩ: Ако Турция не пусне Финландия и Швеция в НАТО, няма да има F-16
"Няма да има самолети F-16, които да отидат в Турция, ако тя не приеме Швеция и Финландия", каза той с препратка към изтребителите, произвеждани от Lockheed Martin.
Още през лятото на 2022 г. Ердоган бе напът да спечели дивиденти от отблокирането на Стокхолм и Хелзинки по пътя им към Алианса - тогава се появи информация, че САЩ предлагат на Анкара F-16 при вдигане на ветото. Преди няколко дни същото писа и местният вестник "Хюриет".
Чавушоглу: Сега е невъзможно да одобрим кандидатурите на Швеция и Финландия за НАТО
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че Великото национално събрание на Турция (парламентът) няма да ратифицира членството ...
Само че турският президент продължава да казва "не" на Швеция и Финландия, като същото прави и Унгария. За Будапеща обаче има информация, че още този петък може да одобри членството на двете скандинавски страни. Анкара обаче не ги допуска - не само заради отношението им към кюрдите (смятани в Турция за терористи), а и заради инцидентите с изгаряне на Корана. Това се случи пред турското посолство в Швеция преди дни и беше дело на датския екстремист Расмус Палудан.
Отделно, в Турция предстоят избори на 14 май и така президентът Ердоган се опитва да мотивира базата си от консервативни и националистически настроени гласоподаватели. Той вече допусна възможността Финландия да бъде допусната в НАТО, но не и Швеция. Хелзинки не иска да се отделя от Стокхолм, но властите там заявиха, че първи приоритет е приемането в Алианса.
Сенаторът Крис Ван Холън заклейми Турция като "неверен съюзник" и призова за нови санкции срещу Анкара, ако тя продължава да блокира членството на скандинавските страни в НАТО.
"Трябва да работим в по-голяма координация с нашите партньори от ЕС и да обмислим евентуално различни видове санкции, ако Ердоган продължи да блокира влизането на Финландия и Швеция", заяви Ван Холън, който е член на Комисията по външни работи в Сената на САЩ, цитиран от Al-Monitor.
Опозицията в Турция обеща да ограничи правомощията на президента, ако спечели изборите
Съюзът от шест турски партии, опоненти на президента Ердоган, се ангажираха днес, ако спечелят изборите през май, да върнат страната къ...
Турция отвърна, че "ще избере друг път", ако Конгресът на САЩ постави условия за продажба на изтребителите F-16, по думи на говорителя на президента Ибрахим Калън.
"Ако някои сенатори - като Боб Менендес например - внесат това като предварително условие в Конгреса, но същевременно отговорят положително на искането на Гърция за F-35, те ще са загубили позицията си на неутрални в рамките на Алианса на НАТО", каза Калън, цитиран от БГНЕС. „Ако одобрението на НАТО за кандидатурата на Финландия и Швеция за членство бъде изведено като предварително условие, това е "неприемлива ситуация за Турция".
"За нас е изключено да предприемем каквито и да било стъпки въз основа на това. Ако администрацията или Конгресът на САЩ поставят предварителни условия по този въпрос и възприемат такъв подход, ние ще продължим по свой, друг път", заяви той.
ОЩЕ: Унгария с критики към Швеция заради спора с Турция за НАТО
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АМЕРИКА:
Мълния удари кулата на Световния търговски център в Ню Йорк (ВИДЕО)
Подпалена на улицата: убийството, което шокира Перу
Обвиняват мексиканската армия в укриване на информация за изчезнали студенти
Две жертви на торнадото в Арканзас
САЩ предоставят на Украйна още 2,6 млрд. долара военна помощ
ООН: Ядрената заплаха е най-висока от Студената война насам
Съдът позволи обвинителният акт срещу Тръмп да бъде публикуван
МВФ одобри заем за Украйна на стойност 15,6 млрд. долара
Майк Пенс: Обвинението срещу Тръмп отправя ужасно послание за правосъдието в САЩ
Редактор:
Димитър Радев