Администрацията на американския президент Доналд Тръмп публикува на 21 юли данни за следенето на Мартин Лутър Кинг-младши от страна на ФБР въпреки съпротивата на семейството на убития правозащитник на тъмнокожите и нобелов лауреат. Съпротива имаше и от групата за граждански права, която той е ръководил до убийството си през 1968 г. Разсекретяването на документи включва повече от 240 000 страници с файлове, които са били под съдебен печат от 1977 г., когато ФБР за първи път е събрало записите и ги е предало на Националната администрация за архиви и записи.
В пространно изявление, публикувано в понеделник, двете живи деца на Кинг - 67-годишният Мартин III и Бърнис, на 62 г., заявиха, че убийството на баща им е било „завладяващо обществено любопитство в продължение на десетилетия“. Но семейството подчерта личния характер на въпроса и призова досиетата „да се разглеждат в пълния им исторически контекст“.
Децата на Кинг получиха предварителен достъп до записите и накараха свои екипи да ги прегледат. Тези усилия продължиха, дори когато правителството предостави публичен достъп. Сред документите са следи, които ФБР получава след убийството на Мартин Лутър Кинг, и подробности за фиксацията на ЦРУ върху някои действия на правозащитника - например към международните антивоенни движения в годините преди убийството му.
Още: САЩ одобриха да продадат на България система за брегова охрана, за да "възпира противници"
Към момента не може да се каже дали документите хвърлят нова светлина върху живота на Кинг, движението за граждански права или неговото убийство, пише Associated Press.
Децата на Кинг повториха отдавнашното твърдение на семейството, че Джеймс Ърл Рей - човекът, осъден за убийството му, не е бил единственият отговорен, ако изобщо е бил отговорен. Бърни Кинг е била на 5 години, когато баща ѝ е убит на 39-годишна възраст. Мартин III е бил на 10 години.
The U.S. has declassified documents related to the murder of Martin Luther King Jr.
— NEXTA (@nexta_tv) July 22, 2025
Donald Trump's administration has released over 240,000 pages of FBI archives concerning the life and assassination of Martin Luther King Jr., the legendary civil rights leader who was shot in… pic.twitter.com/l7kvZ0OLxs
В изявление на кабинета на директора на Националното разузнаване Тулси Габард разкритието се нарича „безпрецедентно“ и се казва, че много от записите са дигитализирани за първи път. Тя похвали президента Доналд Тръмп за това.
Семейството на Кинг насочи вниманието към досиетата на Епстийн
Тръмп обеща, още като кандидат за президент, да публикува досиетата, свързани с убийството на президента Джон Ф. Кенеди през 1963 г. Когато встъпи в длъжност през януари, той подписа изпълнителна заповед за разсекретяване на досиетата на JFK, заедно с тези, свързани с убийствата на Робърт Ф. Кенеди и Мартин Лутър Кинг през 1968 г. Правителството разсекрети досиетата на JFK през март, а през април разкри някои досиета на Робърт Кенеди.
Още: Стрелба и ранени по време на честванията на Деня на Мартин Лутър Кинг
Племенницата на Мартин Лутър Кинг-младши Алведа Кинг, която е откровен консерватор и се е откъснала като връзка от децата на Кинг по различни теми, заяви, че е „благодарна на президента Тръмп“ за неговата „прозрачност“. Отделно от това, в профила на главния прокурор Пам Бонди в социалните мрежи е публикувана снимка с Алведа Кинг.
Освен че изпълнява заповедта на Тръмп, публикуването на файловете означава още едно заглавие за президента, който се опитва да успокои поддръжниците си, разгневени от новините около разследването на трафика на хора с цел сексуална експлоатация на Джефри Епстийн. Той се самоуби зад решетките, докато очакваше съдебен процес през 2019 г., по време на първото президентство на Тръмп. Миналия петък републиканецът нареди на Министерството на правосъдието да публикува показанията на голямото жури, но не се спря на разсекретяване на цялото досие по случая.
Снимка: Getty Images
Още: 5 важни въпроса за връзката на Доналд Тръмп и Джефри Епстийн
Бърни Кинг и Мартин Лутър Кинг III не споменават Тръмп в изявлението си в понеделник. Но по-късно Бърни Кинг публикува в личния си профил в Instagram черно-бяла снимка на баща си, който на нея изглежда раздразнен, с надпис: „Сега разкрийте досиетата на Епстийн“.
Някои активисти за граждански права не пощадиха президента. „Тръмп, който публикува досиетата за убийството на Мартин Лутър Кинг, не е за прозрачност или справедливост“, заяви преподобният Ал Шарптън. „Това е отчаян опит да се отклони вниманието на хората от огнената буря, обхванала Тръмп заради досиетата на Епстийн, и от публичното разпадане на доверието към него сред базата MAGA ("Да направим Америка отново велика", бел. ред.).
Центърът „Кинг“, основан от вдовицата на Мартин Лутър Кинг и сега ръководен от Бърни Кинг, обяви, че публикуването на документите е "отвличане на вниманието".
„Това е неудачно и ненавременно, като се имат предвид безбройните неотложни проблеми и несправедливости, които засягат Съединените щати и световното общество“, казва Центърът „Кинг“, като свързва тези предизвикателства с усилията на Мартин Лутър Кинг. „Това праведно дело трябва да бъде нашият колективен отговор на подновеното внимание към убийството на един велик носител на истинския мир".
Още: След среща с Тръмп: Синът на Мартин Лутър Кинг не дава пълно доверие за новия президент на САЩ
Записите са нова находка от изследователски материали
Първоначално се предвиждаше записите на Кинг да бъдат запечатани до 2027 г., докато адвокатите на Министерството на правосъдието не поискаха от федерален съдия да отмени предсрочно заповедта за запечатване. Учени, любители на историята и журналисти се подготвят да проучат документите за нова информация за убийството му на 4 април 1968 г. в Мемфис, Тенеси.
Конференцията на лидерите на южните християни, чийто съосновател е Кинг през 1957 г., когато разцъфтява движението за граждански права, се противопостави на публикуването. Групата, заедно със семейството на Кинг, твърди, че ФБР незаконно е наблюдавало Мартин Лутър Кинг и други фигури в областта на гражданските права, надявайки се да дискредитира тях и тяхното движение.
Снимка: Getty Images
Отдавна е установено, че тогавашният директор на ФБР Джей Едгар Хувър е бил силно заинтересован, ако не и обсебен от Кинг и други хора, които е смятал за радикали. Публикуваните по-рано документи на ФБР показват как бюрото на Хувър е подслушвало телефонните линии на Кинг, подслушвало е хотелските му стаи и е използвало информатори, за да събира информация, включително доказателства за извънбрачните му връзки.
Още: "Всичко ще бъде разкрито": Тръмп подписа за разсекретяване на знакови убийства в САЩ
"Намерението ... беше не само да се следи, но и да се дискредитира, разруши и унищожи репутацията на д-р Кинг и на по-широкото американско движение за граждански права“, казват децата на нобеловия лауреат. „Тези действия бяха не само нахлуване в личния живот, но и умишлени посегателства срещу истината - подкопаване на достойнството и свободите на частни граждани, които се бореха за справедливост, целящи да неутрализират онези, които се осмеляваха да оспорват статуквото".
Децата на Кинг се противопоставят на "всякакви атаки срещу наследството на нашия баща или опити то да бъде използвано като оръжие за разпространяване на лъжи".
Дори след като движението за граждански права принуждава Конгреса и президента Линдън Джонсън да приемат Закона за гражданските права от 1964 г. и Закона за избирателните права от 1965 г., Кинг насочва вниманието си към икономическата справедливост и международния мир. Той критикува грабителския капитализъм и войната във Виетнам. Кинг твърди, че само политическите права не са достатъчни, за да се осигури справедливо общество. Мнозина представители на властта като Хувър смятат Мартин Лутър Кинг за комунистическа заплаха.
Снимка: Getty Images
Децата на Кинг все още не приемат първоначалното обяснение за убийството
Още: На 62 години почина синът на Мартин Лутър Кинг
Кинг е убит, докато помага на стачкуващите санитари в Мемфис, което е част от неговия ясен завой към икономическата справедливост.
Джеймс Ърл Рей се признава за виновен за убийството на Кинг. По-късно Рей се отказва от това признание и поддържа невинността си до смъртта си през 1998 г.
Членове на семейството на Кинг и други хора отдавна се питат дали Рей е действал сам и дали изобщо е бил замесен. Корета Скот Кинг - съпругата на Мартин Лутър Кинг, която почина през 2006 г., бе поискала разследването да бъде възобновено и през 1998 г. тогавашният главен прокурор Джанет Рено разпореди ново проучване. Министерството на правосъдието на Рено заявява, че "не е открило нищо, което да наруши съдебното решение от 1969 г., че Джеймс Ърл Рей е убил д-р Кинг".
В последното си изявление Бърни Кинг и Мартин Лутър Кинг III повтарят твърденията си, че Рей е бил подставено лице. Те посочиха гражданско дело от 1999 г., заведено от семейство Кинг, в което жури от Мемфис заключава, че Мартин Лутър Кинг-младши е бил обект на заговор.
Още: ФБР опитвало да компрометира Мартин Лутър Кинг
"Докато преглеждаме тези новопубликувани досиета, ще преценим дали те предлагат допълнителни прозрения извън заключенията, които нашето семейство вече е приело", добавят децата на Кинг, цитирани от Associated Press.