Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че се стреми да „взриви“ иранските ядрени центрофуги, без значение дали сключи споразумение с Техеран, или осъществи атака по обектите, ако се наложи. Запитан по време на интервю в радиопредаването на консервативния водещ Хю Хюит дали Щатите са казали на Иран да избере между това да предаде ядрените си центрофуги и урана си, или да „бъде бомбардиран“, републиканецът отвърна: „Това е толкова просто“.
Още: Ядрените преговори Иран-САЩ: Както с войната в Украйна, Тръмп е пред провал и тук
Сделка или не
"Бих предпочел силна, проверена сделка, в която действително да ги взривим (...), или просто да ги обезвредим", заяви Тръмп. "Там има само две алтернативи - да ги взривим хубаво или да ги взривим жестоко".
По-рано през деня обаче, когато Тръмп беше попитан от репортери дали позицията на САЩ е да се позволи на Иран да има ограничена програма за обогатяване на уран, той отговори: „Все още не сме взели това решение. Ще го направим".
От своя страна, иранските официални лица твърдят, че никога няма да демонтират ядрените си центрофуги.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Ядрената сделка: докъде са преговорите?
Двете страни проведоха три кръга преговори по ядрената сделка с посредничеството на Оман. Иранските искания, ако се стигне до ограничаване на ядрената програма, включват гаранции за облекчаване на санкциите, достъп до милиарди долари замразени ирански активи и прекратяване на кампанията на САЩ за "максимален натиск", насочена към износа на петрол за Китай, твърдят ирански и арабски официални лица. Ясно е едно - Иран няма да се съгласи напълно да ликвидира ядрената си програма, по думи на външния министър Абас Арагчи. Не е ясно обаче дали Техеран ще се съгласи да намали настоящите си запаси от обогатен уран.
Снимка: Getty Images
САЩ настояват за премахването на иранската ядрена програма и са твърдо против разработване на иранско ядрено оръжие. Готови са обаче на "компромис".
Още: САЩ са предложили Русия да се сдобие с ирански уран за ядрено оръжие
Ядрената сделка между Иран, Съединените щати, Русия, Китай, Великобритания и Франция беше сключена през 2015 г. Споразумението означаваше, че Техеран ще позволи на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) безпрепятствен достъп до ядрените си съоръжения в замяна на постепенното вдигане на западните санкции и че по-голямата част от обогатения му уран ще бъде изнесена в чужбина. То също така изискваше ключов завод за обогатяване на уран да се превърне в изследователски център. По време на първия си мандат обаче Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, а оттогава насам иранците развиват ударно мощностите си в сектора, въпреки че публично отричат да вървят към разработване на ядрено оръжие: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Пълна неяснота
Отделните коментари на Тръмп допълнително подчертават привидната липса на яснота относно позицията на администрацията му по отношение на Иран. защото някои служители заявиха, че са готови да позволят на Техеран да има ограничени възможности за обогатяване на уран, докато други казаха, че искат ядрената програма да бъде напълно унищожена.
В неделя Тръмп заяви, че целта на ядрените преговори на неговата администрация с Иран е да се постигне „пълно премахване“ на ядрената програма на Техеран, но че е готов да позволи на Ислямската република да се занимава с гражданска ядрена енергия. Условието тук е да не бъде включвано обогатяване на уран, а всеки внос на уран от чужбина да е необогатен. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс и държавният секретар Марко Рубио също са "за".
Още: Зад кулисите: След спорове Тръмп спрял атака с бомби и командоси срещу Иран
Коментарите на Тръмп пред Хюит в сряда изглеждаха по-близки до позицията на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, който също заяви, че би бил готов да приеме сделка, при която ядрените съоръжения на Иран ще бъдат физически взривени и демонтирани, посочва The Times of Israel.
Снимка: Бенямин Нетаняху и Доналд Тръмп, Getty Images
В същото време Тръмп, вицепрезидентът Джей Ди Ванс и държавният секретар Марко Рубио изразиха готовност да позволят на Иран да има гражданска ядрена програма, стига тя да не включва обогатяване на уран и ако внася неоръжеен уран от чужбина, както правят редица държави. Наскоро Израел не е посочил дали би приел такъв резултат.
Още: Мощна експлозия в иранско пристанище, стотици са ранени
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф, който води преговорите с Иран, посочи, че е отворен дори да позволи на Иран да има програма за обогатяване на уран, стига тя да бъде ограничена до определено ниво - подобно на ядреното споразумение, подписано от Барак Обама през 2015 г.
Предвижда се САЩ и Иран да проведат четвъртия кръг от преговори този уикенд в Рим. Те идват дни след като Оман посредничи за отделна сделка между САЩ и хутите, в която Щатите се съгласиха да спрат ударите си срещу подкрепяните от Техеран бунтовници в Йемен. В замяна хутите трябва да спрат нападенията си срещу американски кораби в Червено море. Твърди се, че Иран е склонил хутите да се съгласят с примирието, за да постигне напредък в отделените ядрени преговори, които води със САЩ.
Още: Трагедия след трагедия за САЩ: Втори изтребител падна в Червено море за една седмица