Ситуацията е много комплицирана. Казусът има три аспекта – чисто български, регионален и международен. България няма как да играе сама, а заедно със своите партньори трябва да се опита да влезе в контакт с поръчителите на тази акция – Иран. Това заяви арабистът проф. Владимир Чуков относно казуса с отвлечения кораб с българи на борда.
Още: Иран се похвали със свален F-35 с нереални размери. Интернет експлоадира от мемета (СНИМКИ)
Още: Иран май привършва ракетните установки. Тръмп обеща "нещо голямо" в Близкия изток (ВИДЕО)
ОЩЕ: Йеменските хути отвлякоха кораб в Червено море, на борда има и българи
Собственикът
"Защо точно този плавателен съд е бил отвлечен? Той е собственост на британска компания, притежавана от един много добре известен в България израелски корабен магнат – Ейбрахам Унгар. Той дава работа на много български моряци. Спонсор е на Военноморското училище във Варна. Много от хората, които завършват това учебно заведение намират своята реализация в корабите на Унгар”, обясни арабистът.
„Доверието между Унгар и българското военноморско училище е на такава висока степен, че практически нашите моряци са тези, които ръководят неговите кораби. В случая, капитанът и помощник-капитанът са българи”, коментира още той.
Още: Г-7 застана заедно по темата Иран, но не и по темата Украйна
Още: Израел обяви: Убихме и новия началник на иранския генщаб
Проф. Чуков поясни, че корабите на магната не за първи път са атакувани от самия Иран.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кой стои зад Израел и Иран: Бивш военен министър анализира ще спре ли войната
ОЩЕ: Хутите за кораба с отвлечените българи: Отнасяме се с тях според ислямските норми
Защо е атакуван?
Според него корабът се атакува, за да се реализира т.нар. втори спомагателен фронт. „Иран желае да се повишат цените на нефта”, е мнението му.
Още: Тръмп: Всички трябва незабавно да се евакуират от Техеран!
Още: Деветата вълна: Ирански ракети отново летят към Израел (ВИДЕО)
„Целта е и да се засили натискът върху Израел, за да прекрати акцията си в Газа. Хутите обясниха, че тези операции ще продължат, докато продължава и операцията в Газа. Вероятно корабите ще бъдат задържани до прекратяване на огъня, предполагам, че и хората”, каза още проф. Чуков.