Сраженията между силите за сигурност на Мианмар и мюсюлманските бунтовници рохинги в западната част на страната продължават. В новата вълна от насилие по последни данни са убити 89 души, предадоха световните агенции.
Още: Тази игра може да се играе от двама: Баку пусна ВИДЕО с унижение на арестуваните руснаци
Още: Иран се ядоса на Киев и привика украинския шарже д'афер
До насилието се стигна, след като рохинги атакуваха полицейски и гранични постове. Според полицията нападателите са поставили и много взривни устройства в района на град Маунгдау в щата Рахин в западната част на страната. В града е въведен комендантски час, днес улиците му са пусти, а магазините са затворени, допълва BTV.
В щата Рахин, обхванат от насилието, от месеци има силно напрежение между мюсюлмани и будисти. Там живеят десетки хиляди рохинги, които са обект на дискриминация в Мианмар – нямат достъп до училища, до болници и до трудовия пазар.
Миналата година също имаше напрежение между двете религиозни групи, като хиляди мюсюлмани избягаха в Бангладеш и разказаха за жестокости, извършвани от правителствената армия – кланета, групови изнасилвания, мъчения.
Още: Иран: Ядрената ни програма се превърна във въпрос на национална гордост
Още: Иран, Израел и ролите на Русия и САЩ: Проф. Владимир Чуков обяснява сценариите (ВИДЕО)
Мианмар по трудния път към етническия мирГоворител на екстремистка групировка от Пакистан призова малцинствена група към джихад
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Черна пантера и ротвайлер стават най-добри приятели: Историята, която трогна света (ВИДЕА)
Още: Напрежение в Турция: Арести и протести заради карикатура на Мохамед (ВИДЕО)
На 25 август правителството на Мианмар отбеляза, че новите атаки съвпадат с публикуването на 24 август на окончателен доклад на международна комисия, ръководена от бившия генерален секретар на ООН Кофи Анан за ситуацията в щата Рахин. В доклада комисията призова Мианмар да даде повече права на рохингите, по-специално повече свобода на движение, защото в противен случай има риск те да се радикализират.