Евентуалното решение на американския президент Доналд Тръмп да признае Йерусалим като израелска столица ще доведе до прекратяване на дипломатическите отношения между Израел и Турция. Това заяви турският държавен глава Реджеп Ердоган, предаде БГНЕС.
Още: "Мъск е извън контрол": Светът обсъжда партията на милиардера
Още: Тексас се готви за нови наводнения, докато жертвите на водната стихия се увеличават
Той също така предупреди своя американски колега, че статутът на Йерусалим е „червена линия“ за мюсюлманите, която не бива да бъде пресичана.
„Г-н Тръмп, Йерусалим е червена линия за мюсюлманите“, обърна се Ердоган директно към Тръмп по време на телевизионна реч. По думите му, ако бъде взето такова решение от администрацията във Вашингтон Анкара ще свика извънредна среща на Организацията за ислямско сътрудничество или дори ще прекрати отношенията си с Израел.
Actualno.com припомня, че статутът на Йерусалим е сред ключовите въпроси в палестинско-израелския конфликт. Израел смята Йерусалим за „единна и неделима” столица на страната, а палестинците се стремят да обявят източната му част за столица на своята държава.
Още: Портал към ада: Огромна дупка погълна два камиона (ВИДЕО)
Още: БРИКС срещу САЩ: Без Си Дзинпин и Путин - докъде стигна "новият световен ред"?
През юни американският Сенат одобри резолюция, която призовава администрацията във Вашингтон да изпълни гласувания още през 1995 г. закон за преместването на посолството на САЩ в Йерусалим до 31 май 1999 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Абсурдно и объркващо": Тръмп за партията на Мъск
Още: Тръмп върти търговийка и с парфюми - целият свят е принуден да диша "ароматите му": Глас от Русия
Предшествениците на Доналд Тръмп на президентския пост отлагаха изпълнението на закона като посочваха, че статутът на града трябва да бъде определен на преговори между израелците и палестинците.
В края на ноември на съвещание в Белия дом Тръмп посочил, че е време да удовлетвори молбата на Израел.
Срещу преместването на дипломатическата мисия на САЩ се изказали държавният секретар Рекс Тилърсън и министърът на отбраната Джеймс Матис, които смятат, че такъв ход може да застраши американските дипломати и военни в Близкия изток и в държави с преобладаващо мюсюлманско население.
Още: Мъск подаде документи за регистрация на партията си и обеща "голяма веселба"
Още: "Сребърни уранови куршуми" - снарядите, които превърнаха M1 Abrams в кошмар