Европейският съюз е включил въпроса за забрана на закупуване и износ от Иран на злато и скъпоценни камъни в дневния ред на срещата на министрите на външните работи от ЕС в Брюксел на 23 януари, съобщи Би Би Си, цитирана от ИТАР-ТАСС и БТА.
Още: Техеран: Ако САЩ искат преговори, да изключат бъдещи удари по Иран
Още: Нов закон: Ползваш тайно интернет в Иран - получаваш глоба, затвор или удари с камшик
Очаква се външните министри единодушно да одобрят въвеждането на ембарго на ЕС за операции с ирански банки и компании със злато и скъпоценни метали и камъни, посочва Би Би Си.
Предлаганата забрана е една от мерките за финансов натиск над Техеран, след като вече беше съгласувано решението за частично замразяване на активите на иранската централна банка в страните от ЕС.
Гърция поиска значителни отстъпки в замяна на присъединяването си към петролното ембарго на ЕС срещу Иран, посочва Би Би Си, изтъквайки наличието на разногласия между страните от ЕС по сроковете и формулата за въвеждане на забрана за доставка на ирански петрол.
Още: Въпреки че е с предимно мюсюлманско население: Казахстан забрани покриването на лицата
Още: Прехванат ирански разговор хвърли нови съмнения дали ядрената програма е унищожена
Въпросът за петролното ембарго също е включен в дневния ред на срещата. Великобритания и Франция, които са инициатори на забраната, предложиха тя да бъде въведена от 1 юли 2012 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ким Чен Ун позира до ковчези на годишнината от военния договор с Русия (СНИМКИ)
Още: Далай Лама навършва 90: Хиляди се стекоха на ритуала (СНИМКИ)
Дотогава - от 1 май - трябва да се забрани вносът на петролни продукти от Иран в страните от ЕС. Според информация в британски медии обаче Атина иска датата за въвеждането на ембаргото да бъде отложена с осем месеца - до края на есента, както и да бъде направен анализ на последиците от него 60 дни след влизането му в сила. Гърция твърди, че отказът й от изгодните договори за купуване на петрол от Иран ще задълбочи още повече икономическата криза в страната.