Мръсният въздух в Пекин отблъсква туристите

01 юли 2014, 07:19 часа 15775 прочитания 0 коментара

Броят на чуждестранните туристи, посещаващи Китай през 2013 г. е спаднал с 10% спрямо предходната година, сочи държавната агенция "Синхуа".

Властите обясняват този спад със замърсяването на въздуха, което добива колосални размери над големите градове. Китайската столица е приела миналата година около 4.5 млн. чужди туристи, сочи агенцията, позовавайки се на официалната статистика. Пекин, който е известен с емблематични исторически паметници като Забранения град, Великата китайска стена, през първото тримесечие на 2013 г. отбелязва и първия сериозен спад в посещаемостта на туристи от 2008 г. насам.

Още: Иво Инджев: Проиранското крило на “Хамас“ вероятно ще отхвърли плана на Тръмп (ВИДЕО)

Още: Израел депортира активисти от задържаната флотилия, Грета Тунберг се оплака от лошо отношение (ВИДЕО)

Туристическата асоциация на Пекин обяснява спада с финансовата криза, конкуренцията на други големи азиатски градове и скъпия юан. Не по-малко влияние обаче има и смогът, който обгръща постоянно китайската столица и прави въздуха дразнещ и труден за дишане.

Предприетите мерки от властите като затваряне на заводи и ограничения в продажбата на автомобили, не са достатъчни, сочат експерти. Концентрацията на микрочастици във въздуха, които са особено вредни за организма, през миналата година достигна пик от 40 пъти по-високи от допустимите нива, определени от Световната здравна организация.

Мерките, които властите вземат, за да поощрят туристите - като възможността за пребиваване в града 72 часа без виза, също не дават очакваните резултати.

Още: Военният лидер на "Хамас" в Газа отхвърля плана на Тръмп за мир

Още: Договорът за всеобхватно партньорство между Русия и Иран влезе в сила, различен е от този със Северна Корея

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес