Нов тунел под Босфора

16 юли 2014, 07:51 часа 12456 прочитания 0 коментара

Нов железопътен тунел под Босфора ще свързва континентите Европа и Азия по маршрут, различен от този на открития миналата година тунел "Мармарай".

"Братът на "Мармарай" е проект за линия на метрото с обща дължина 28 километра, която ще свързва кварталите Инджирли и Сьогютлючешме.

Още: Росен Желязков: Има задържан българин във флотилията за Газа, предупредили сме Израел (ВИДЕО)

Още: И в Турция като у нас: Натиск опозиционни кметове да сменят партията си

Проектът вече е задействан от Истанбулската голяма община и се очаква да бъде завършен до 2023 г., когато Турция ще чества 100 години от основаването си.

"Мармарай" бе открит миналата година. Участък от 1,4 км от тунела минава под Босфора на дълбочина 60 метра под морското дъно, което съкращава на 4 минути времето за преминаване между европейската и азиатската част на града. Вече започна и строежът на тунела "Евразия" - близнака на "Мармарай", който ще позволи преминаването и на автомобили под Босфора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес