Говорителят на Пентагона Робърт Манинг публикува становище на организацията, в което изстреляната севернокорейска ракета е идентифицирана като междуконтинентална балистична ракета, която обаче „не представлява опасност“ за Северна Америка. Това предава CNN, цитирана от "Фокус".
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Според документа, ракетата е изстреляна от град Саин Ни и е пропътувала около 1000 километра, достигайки на височина 4500 километра, преди да падне в Японско море, в границите на икономическата зона на Япония. Това е най-успешният тест на такъв тип ракета.
В становището е заявено, че ракета „не представлява опасност за Северна Америка, нашите територии или нашите съюзници“.
Заради опита на КНДР, Южна Корея също изстреля няколко ракети.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
На свой ред, японският премиер Шиндзо Абе призова, подкрепен от Вашингтон и Сеул, за извънредно събрание на Съвета за сигурност на ООН, което впоследствие бе насрочено за 23:30 часа българско време в сряда (29 ноември). Засега Русия и Китай предлагат Северна Корея да обяви мораториум върху ядрените изпитания и изстрелванията на ракети, а Южна Корея и САЩ да се въздържат от провеждане на учения в района. КНДР, обаче, не иска да сяда на масата за преговори, докато не завърши ядрената си програма за въоръжение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Междувременно стана ясно, че държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън не изключва продължаването на опитите за решаване на кризата по дипломатически път.