След международен натиск, упражняван от САЩ върху Турция за изтегляне на наемниците от зоната на конфликта в Либия, ще откаже ли Анкара да върне сирийските бойци от Либия? Този въпрос задава Халед Искеф в southfront.org.
Още: Много силно земетресение разлюля Камчатка, издадено е предупреждение за цунами (ВИДЕО)
Още: "Няма да получите заложниците нито живи, нито мъртви": "Хамас" със заплаха към Израел
Според Sky News Arabic, източник от службите за сигурност в Триполи казал, че всички сирийски наемници сега са настанени в един лагер западно от столицата Триполи, за да се улесни прехвърлянето им на партиди до летището в Майтика. Източникът добавил, че турски и либийски самолети ще ги транспортират до граничен град в Турция в подготовка за извозване в сирийския град Африн (Afrin). Той уточнил, че първите полети вече са извършени преди няколко дни.
В началото на декември изпълняващият длъжността специален представител на генералния секретар на ООН за Либия Стефани Уилямс разкри присъствието на 20 000 чуждестранни наемници в Либия, считайки това за ужасно нарушение на националния суверенитет. Тя също така посочи, че в Либия има 10 военни бази, които са частично или изцяло заети от чужди сили и наемници.
На 22 декември Турция удължи разполагането в Либия на своите войници, експерти и наемници за период от 18 месеца.
Още: Турция се газира: Кипър укрепва своите ПВО с помощта на Израел
Още: Двама тежко ранени при стрелба на границата между Йордания и Западния бряг
Няколко медии съобщават за действителна подготовка на Турция да върне в страната си своята милиция от сирийските въоръжени мъже, намиращи се в Либия, буквално дни след формирането на правителство на либийското национално единство, оглавявано от Абд ал-Хамид ал-Дабайба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С малко помощ: Тайван произвежда ракета и подводен дрон
Още: Турция и Египет със съвместни военни учения в Средиземно море за пръв път от 13 години насам
Относно това, което се разпространява сред чуждите бойци в Либия, източници съобщават, че в Турция вече е издадена заповед те да бъдат подготвени за връщане в Сирия.
Първото връщане на десетки бойци, принадлежащи към подкрепяната от Турция фракция „Султан Мурад“, е регистрирано в неделя (21 март), като в същото време някои твърдят, че това завръщане е временно, а не постоянно, тъй като тези бойци ще бъдат върнати в Турция, за да завършат своите договори, без да знаят крайната им дестинация.
От друга страна, някои източници сочат, че тези бойци, след завръщането си от Либия, ще бъдат хвърлени в йеменския конфликт, за да се бият срещу хуситите.
Още: Китайският министър на отбраната поднови заплахите за завземане на Тайван
Още: САЩ вкараха 4 проирански милиции в списъка с терористични организации
Няколко въоръжени фракции в провинция Алепо, включително дивизия „Хамзат” и „Султан Мурад”, обявиха откриването на офиси в района на „Хевар Килис", за да запишат бойците, желаещи да „пътуват” до Йемен, изкушавайки ги със заплати до 2500 долара.
Въпреки отварянето на тези офиси, в Йемен все още не са изпратени сирийски бойци и това, което се случва в момента, е просто тяхното изкушаване и мобилизация в контекста на турската политика, основана на експлоатацията на прокси-сили и тяхното потапяне в регионалните конфликти за обслужване на интересите на Анкара.
Превод: Ганчо Каменарски