Обемът на преките чуждестранни инвестиции в света за 2020 г. е спаднал с 42 %, благодарение на пандемията от коронавирус, съобщи Анадолската агенция. Подобно снижение е било отчетено за последно през 90-те години на миналия век, сочи доклад на Конференцията на ООН по търговия и развитие UNCTAD.
Още: В ООН: САЩ наложиха вето на проекторезолюция за спиране на огъня в Газа
Още: Много силно земетресение разлюля Камчатка, издадено е предупреждение за цунами (ВИДЕО)
От международната организация припомнят, че през 2019 г. размерът на преките чуждестранни инвестиции е достигнал 1,5 трлн. долара.
Експертите от UNCTAD прогнозират, че през тази година ситуацията ще се подобри, но обемът на чуждестранните инвестиции ще продължи да бъде нисък заради несигурността, свързана със заплахата COVID-19.
Най-голям спад на преките чуждестранни инвестиции е отчетен в развитите държави – 69 % или 229 млрд. долара.
Още: "Няма да получите заложниците нито живи, нито мъртви": "Хамас" със заплаха към Израел
Още: Турция се газира: Кипър укрепва своите ПВО с помощта на Израел
В доклада се посочва, че значително са намалели инвестициите в държавите от Европа, като за целия регион спадът е с две трети до 4 млр. долара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двама тежко ранени при стрелба на границата между Йордания и Западния бряг
Още: С малко помощ: Тайван произвежда ракета и подводен дрон