Защо талибаните забраниха опиума?

5451
Защо талибаните забраниха опиума?
Снимка: Pixabay

Абдул Рахман тъкмо прибира реколтата си от опиум край Кандахар в Южен Афганистан - регион, в който суровината за производството на хероин се отглежда от години. "Ако сега талибаните забранят отглеждането на опиум, трябва да ни помогнат да се преквалифицираме", казва Рахман. "И светът трябва да ни помогне."

Семейството на Мохамад Тадж също отглежда опиум вече от 28 години. Но сега на това трябва да бъде сложен край заради забраната на талибаните. А Тадж трябва да се грижи за 25-те члена на своето семейство. Земята, която обработва, е взета под аренда. Основният му източник на доходи е именно опиумът.

В началото на април правителството на талибаните обяви, че реколтата трябва да бъде унищожена незабавно. Който не се подчини, ще бъде наказан. Но оттогава насам в полетата край Кандахар не се е случило нищо. "Определено ще имаме проблем, ако не можем повече да прибираме реколтата си. Всеки е задлъжнял след 20 години гражданска война. Как да изхранваме децата си?", пита фермерът Рахман.

Забрана в името на по-добрия имидж

Отглеждането на опиум бе основен източник на доходи на талибаните по време на гражданската война. Тогава те контролираха наркотърговията и я облагаха с данъци. Официално никога не са засягали темата, но международните наблюдатели твърдят, че само през 2020-а година те са спечелили около 20 милиона долара от тази дейност.

Между 2015-а г. и 2020-а година 80 процента от световния добив на опиум бе от Афганистан, страната бе безспорен лидер на световния пазар. Талибаните веднъж вече са забранявали отглеждането на опиум - по време на предишното си управление 2000/2001-а година.

Какво означава сега новата забрана? Ажай Сани, изпълнителен директор на Института за управление на конфликти в Ню Делхи, предполага следното: "Целта на забраната за отглеждане на опиум е израз на желанието на талибаните да получат признание от международната общност. Това е много важно за тях, защото така биха могли да потекат помощи", коментира той.

До момента международните помощи не стигаха до управляващите в Афганистан - афганистанците бяха подпомагани директно чрез агенциите на ООН. Сега талибаните се опитват да получат един вид компенсация от международната общност чрез забраната на опиума, обяснява Сани. Посланието им според него е следното: "Вижте, отглеждането на опиум носи много голяма част от доходите на нашите фермери. Ако те унищожат реколтата си, трябва да бъдат обезщетени по някакъв начин". Подобен аргумент би могъл да срещне одобрение от страните донори, казва експертът.

Щом няма хероин, ще се премине към синтетични дроги

Абдул Хак Ахондзада е заместник-министър на вътрешните работи на Афганистан, в чийто ресор е наркополитиката. В интервюто за ARD той казва, че макар забраната за отглеждане да е приета, тя няма да бъде приложена веднага. "Фермерите имат много проблеми. Ние казахме, че тазгодишната реколта от опиум няма да бъде засегната. Отглеждането на опиум ще бъде забранено едва след това", уточнява Ахондзада.

Той откровено признава каква е целта на правителството на талибаните. "Искаме да ни помогнете, защото всички знаят, че страната ни е в голяма беда. Тя е преживяла войни, които продължиха 40 години. Целият свят трябва да ни помогне, трябва да застане твърдо до нас", призовава Абдул Хак Ахондзада.

Уроците на историята: Допреди 100 години хероинът бил част от сиропите за кашлица за деца

Времената се променят, а с тях - и нашите представи за много неща. Наркотиците не са изключение. Много хора днес свързват психотропните...

Отглеждането и трафикът на опиум са били много важен източник на доходи за талибаните в качеството им на бунтовническа групировка, казва експертът Аджай Сани. Но откакто са на власт, за тях този източник вече не е подходящ. Търговията с наркотици се контролира от полеви командири, малки местни групировки и престъпни организации отвъд границата с Пакистан, добавя той.

Според него ефектът на забраната за отглеждане на опиум за европейския пазар ще бъде следният: "Ако наличността на хероин в Европа намалее, ще се премине към други наркотици, предимно синтетични."

В същото време едип друг конфликтен регион се утвърждава като нов основен производител на опиум: Мианмар. Там опиумните ниви се увеличават - тъй като вече няма правителство, което да е в състояние да предотврати това.

 

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АЗИЯ:

Като Путин: Съдът в Хага може да издаде заповед за арест на Нетаняху заради войната в Газа

В търсене на примирие: Блинкен пристигна в Саудитска Арабия (СНИМКИ)

По-строги закони срещу насилието над жени: Австралийци протестират след клането в търговски център

Психологически тероризъм: Израел за видео на “Хамас“ със заложници

Колкото топка за тенис: Градушка в Китай след торнадото (ВИДЕО)

Торнадо в Южен Китай, има жертви (ВИДЕО)

След атентата в "Крокус Сити Хол": На граждани на Таджикистан масово се отказва достъп в Русия (ВИДЕО)

"Хамас" отново сяда на масата на преговорите с Израел

Ново мощно земетресение удари Тайван (ВИДЕО)

Убити и ранени при удар по газов комплекс в Ирак

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com