Къщата на Мария Калас в Атина става оперна академия
Разположена в близост до Националния музей, жилищната сграда с площ 1500 кв. м. в стил югендстил - архитектура ар нуво - се смята за едно от архитектурните бижута в сърцето н Атина.
В апартамента на жилищната сграда на авеню Патисион 61 Мария Калас прекарва част от младежките си години от 1937 г., когато родителите ѝ се развеждат и майка ѝ с дъщерите си Мария и Джаки се завръщат от САЩ, до 1945 г.
The one and only Maria Callas b otd 1923! The creed of a true artist:
— Steven Isserlis (@StevenIsserlis) December 2, 2022
"An opera begins long before the curtain goes up and ends long after it has come down. It starts in my imagination, it becomes my life, and it stays part of my life long after I've left the opera house." pic.twitter.com/9qWANtEHzX
Проектът за обновяване е обявен на 2 декември, по повод 99-годишнината от рождението на легендарното гръцко сопрано, предава БГНЕС.
Според плана търгът се очаква в началото на 2023 г. Общият бюджет на проекта е 6 869 600 евро. Финансирането на проекта вече е осигурено от европейските фондове. Според настоящия график се очаква проектът да бъде завършен в рамките на следващите две години.
Проучването за обновяване включва реставрация на фасадите на запазената сграда и на покрива, както и на всички запазени части в нея. Предвижда се създаването на модерна сграда, напълно функционална и напълно достъпна за хора с увреждания.
Веднага след реставрацията сградата ще бъде предадена на Академия за лирично оперно изкуство "Мария Калас", организация с нестопанска цел. Академията ще предоставя цялостно музикално образование на университетско ниво в областта на лиричното оперно изкуство. Тя ще преподава методично всички умения, свързани с оперното изкуство, концентрирани не само в Гърция, но и във всяка друга академия в чужбина.
Сградата, известна като жилищната сграда "Папалеонарду", е построена от архитекта и професор Константинос Кицикис и е открита през 1925 г. Въпреки че се свързва с блясъка на Мария Калас (1923 г., Ню Йорк-1977 г., Париж), тя е изоставена твърде дълго на времето и разрухата.
Задълженията на държавата към най-великата оперна певица на всички времена се ограничават до паметна плоча на входа с надпис "Къщата, в която е живяла Мария Калас" . Съобщава се, че от 1950 г. сградата е принадлежала на Социалния и пенсионен фонд за моряци NAT, който е обявил невъзможност да я ремонтира. Упадъкът продължава и след 1989 г., когато сградата е обявена за "архитектурен паметник на културата", но такова обявяване не означава много, ако не е придружено от практически, т.е. финансови действия за спасяването ѝ.
Земетресението в Атина през 1999 г. също не пощади знаковата сграда.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от БАЛКАНИ:
Мицотакис: Гърция няма да достави танкове "Леопард" на Украйна
Ковачевски призна, че единственият източник на газ за Северна Македония е през България
Румъния иска да купи подводници
Кой всъщност е Християн Пендиков и защо влезе на фокус?
Дубайска компания ще строи пристанището в Дуръс, Албания
Откриха мъртъв един от пилотите на разбилия се гръцки изтребител
Хърватският президент: Русия ще прибегне до ядрени оръжия, ако започне да губи войната
Служители на ГКПП Гюешево не очакват блокади по границата ни със Северна Македония
Гръцки фермери ще блокират магистралата до град Кардица
Участниците в побоя над Пендиков са свързани с опозицията, твърдят управляващите в Скопие
Редактор:
Милена Славкова
Етикети: Опера Атина Мария Калас