Развитието и укрепването на връзките в балканския регион е в основата на външната политика на Сърбия. Това заяви сръбският президент Александър Вучич по време на срещата си с генералния секретар на ОССЕ Хелга Шмид. Сръбският президент подчерта, че приоритет на Белград е присъединяването към ЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"За Сърбия работата по продължаване на реформите е от ключово значение както за по-нататъшния напредък на страната във всички области, така и за запазването на стабилността в региона", заяви Вучич. Той допълни, че "работата по по-нататъшното развитие на регионалните връзки е един от основните стълбове на външната политика на Сърбия, а нейният приоритет е пълноправното членство в Европейския съюз", съобщи пресслужбата на сръбския лидер.
От своя страна Хелга Шмид отбеляза успехите на Сърбия в областта на икономиката, регионалната стабилност и сигурността.
През октомври 2019 г. лидерите на Сърбия, Албания и Северна Македония приеха Декларацията за общо икономическо пространство, която предполага свободно движение на стоки, капитали, услуги и хора в региона. По-рано, през 2017 г., сръбският президент Александър Вучич предложи създаването на митнически съюз на Балканите, който да обедини пазара на страни с население от 18 милиона души (Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, РС Македония, Албания).
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Проектът предвиждаше освобождаване на членовете на организацията от вътрешни мита и такси, както и ограничения върху движението на стоки и прилагане на обща митническа тарифа във всички страни от организацията. Според предложението на Вучич балканският митнически съюз би обхванал пазара на държави с БВП от 243,5 млрд. долара през 2016 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
В началото обаче инициативата на Вучич не срещна разбирането на съседите му. Две години по-късно идеята за общо пространство отново е в центъра на вниманието. На 26 август 2019 г. Вучич, говорейки на 74-ата сесия на Общото събрание на ООН, предложи създаването на общо икономическо пространство в Западните Балкани.
Официалните кандидати за членство в ЕС са Албания, Северна Македония, Сърбия, Черна гора, както и Турция. За нито една от тези страни не е определен дори теоретично възможен график за присъединяване към ЕС. През есента на 2018 г. тогавашният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че Сърбия и Черна гора могат да влязат в ЕС до 2025 г.