Том Егеланд разрешава загадката на трийсетте сребърника

2398
Том Егеланд разрешава загадката на трийсетте сребърника
Снимка: Издателство "Персей"

Загадката на най-срамното предателство в човешката история е залегнала в основата на най-новия роман „Сребърниците“ (изд. „Персей“) на световноизвестния норвежки писател Том Егеланд. След „Заветът на Нострадамус“, „Ефектът на Лазар“, „Пазителите на завета“ и „Тринайсетият апостол“, продали милиони екземпляри по света, Егеланд създава нов бестселър, още по-завладяващ като литература и познание за скритите тайни в историята и библейските митове.

Новооткрито писмо на две хиляди години, написано от Пилат Понтийски, изчезва безследно, а палеографът, който е трябвало да го разчете, е намерен мъртъв в Капела Медичи, във Флоренция. Археологът Бьорн Белтьо е натоварен с опасната задача да намери този безценен пергамент, криещ неподозирана истина и отговора на една смъртоносна загадка. Какво е подтикнало Юда да предаде Исус и какво реално се е случило? Каква е била ролята на Пилат в цялата тази драма? Каква е и тайната на Медичите, пазена в продължение на векове?

"Последният викингски крал" е големият хит в историческия роман на XXI век

Викингите завладяха екрана и книгите, събуждайки интерес към силата и дързостта в онези сурови времена, в които те стават герои и завое...

Бьорн Белтьо става обект на преследване и шпиониране, трябва да разреши няколко загадки, изпращани му от тайнствен непознат, сдобива се с нови приятели, но и с нови врагове. Когато открива писмото, Белтьо, се изправя пред поредно предизвикателство: намирането на гроба на Пилат Понтийски. Вместо обаче усилията му да бъдат оценени, той е посрещнат със скептичност и критика, защото неговите открития застрашават устоите на християнството. Трябва да се изправи и срещу загадка, касаеща собственото му минало.

Както и за предишните си романи Том Егеланд прави сериозни проучвания – не само фактите, залегнали в Библията, но и най-нови исторически проучвания от 2021 г. Според Библията Юда получил трийсет сребърни монети, за да предаде Исус. Най-различни монети са били в обращение в Йерусалим през 33 година, например древногръцките тетрадрахми и римските денарии от периода на управление на Август и Тиберий. Монетите с най-голямо съдържание на сребро (96-97%) били финикийските шекели от Тир, които се събирали като данъци за храмове. Към 2021 г. уважаваните археолози са единодушни, че най-вероятно става въпрос за тази монета в случая с предателството на Юда. Изразът „трийсет сребърника“ има връзка и с цената на робите в Стария завет.

За да създаде сюжета на новия си роман, Том Егеланд проучва гностични евангелия и ръкописи от онова време. В края на книгата си той дава точна информация кои са реалните факти и кое е фикция.

Книгата препраща и към първия световен бестселър на Том Егеланд - „Краят на кръга”, преведен на близо 30 езика. Романът е публикуван през 2001 г., две години преди „Шифърът на Леонардо”. Когато излиза романът на Дан Браун, читателите на Егеланд с изненада откриват, че главните герои са с подобни характеристики, сюжетът се върти около родословието на Иисус и потулени тайни на християнството, а зад всичко стои всесилна международна организация, както и че и двете книги се занимават с противоречиви теории за живота, учението и смъртта на Исус Христос, с библейски ръкописи и зараждането на християнството. Немалко са коментарите както на критици, така и на неспециалисти относно приликите между двата романа. Не липсват и намеци за плагиатство от страна на Дан Браун заради такива поразителни сходства между "Шифърът на Леонардо" и "Краят на кръга": разкриването на древна мистерия и световна конспирация, излагане на тезата, че Иисус е бил женен за Мария Магдалена и двамата са имали потомство, албинос е главен герой и в двата романа – разликата е, че в „Краят на кръга” той е добрият (Бьорн), а в „Шифърът на Леонардо” е лошият герой (Сила – човекът на „Опус дей”), и в двете книги главната героиня се оказва едновременно последният жив потомък на Христос и Мария Магдалена и дъщерята/внучката на последния велик магистър на таен орден.

"Момичето, което усещаше книгите"- Италиански роман ни връща вкуса на голямата литература

Ако човек можеше да чете с обонянието си, каква би била миризмата на книгите? В романа си „Момичето, което усещаше книгите“...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КНИГИ:

Как да живеем "Без болка" ни учи революционният наръчник от физиолога Пийт Егоскю

Линда Петкова издава първата си готварска книга с рецепти без глутен, захар и мляко

"Змей побратим" от Симона Панова, вдъхновен от вълнуващите легенди на Северозапада

"Произходът на тоталитаризма" от Хана Арент излиза за първи път на български

Писателят Марио Варгас Льоса официално получи доминиканско гражданство

Огромна опашка от чакащи за автограф от Георги Господинов на Пролетния панаир на книгата (ВИДЕО и СНИМКИ)

Д-р Петър Величков: Романът на Яна Язова ще излезе с нейното име, но крадеца Хайтов няма да го закачаме (ВИДЕО)

Лиз Бурбо разкрива петте най-важни нужди на съвременните деца

Борис Акунин в следващия си шедьовър от поредицата за историята на руската държава – "Ореховият Буда"

"Къщата на Клоуните" – най-диаболичният и смел роман от Галин Никифоров се появява отново

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Книги