България губи 313 млн. лв. годишно заради фалшиви лекарства
На пазара на труда това число се изразява в 23 400 изгубени работни места. Проблемът обаче не е само български - в ЕС годишните загуби са в размер на 94 млрд. лв., или 7.4% от всички продажби, се посочва в изследването, цитирано от в. "Сега".
Конфискуваха голямо количество фалшиви стоки и цигари без бандерол в Пловдив
Голямо количество тютюневи изделия без бандерол и стоки менте са намерени и иззети вчера при две специализирани полицейски акции на тер...
В анализа, направен в периода между март 2015 г. и септември 2016 г., са разгледани секторите козметика и продукти за лична хигиена, облекло, обувки и аксесоари, спортни стоки, играчки и игри, бижута и часовници, ръчни чанти, музикални записи, спиртни напитки и вино и фармацевтични продукти. Оказва се, че най-големият проблем в България са фалшивите лекарства, заради които годишните загуби се равняват на 313 млн. лева.
Преди около месец - т.е. след приключването на анализа, стана ясно, че на външните граници на ЕС са били задържани повече от 40 млн. продукта, за които има съмнения, че са ментета и нарушават правата върху интелектуална собственост за близо 650 млн. евро. "Задържани" бяха храни, напитки, тоалетни принадлежности, лекарства, играчки и др. Както и в предишни подобни случаи, ментетата отново идват основно от Китай, следват от Черна гора, Хонконг, Малайзия и Бенин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber!
По данни на EUIPO тежко засегнати от фалшиви стоки са и други сектори - страната ни е на минус и от продажбата на обувки ментета (110 млн.лв), козметика (98 млн. лв.) и алкохол (56 млн. лв.). Най-малко са загубите от пиратската музика - тези записи са довели до загуби от едва 0.1 млн. лв., сочи анализът.
"Надяваме се, че резултатите от проведената от нас поредица проучвания ще помогнат на потребителите да правят по-информиран избор. Това е още по-важно през това време на годината, когато потребителите и гражданите правят своите коледни покупки и избират подаръци за своите близки", коментира изпълнителният директор на EUIPO Антонио Кампинос. Той обясни, че данните варират в отделните държави членки, но цялостната картина ясно показва, че фалшифицирането и пиратството влияят отрицателно на икономиката на ЕС и на създаването на нови работни места.
Скоро светът ще харчи 1 трилион долара за лекарства
Световните разходи за предписани по рецепта лекарства ще достигнат близо 1,5 трилиона долара в следващите няколко години, макар че годи...
Проучванията за ментета продължава, уверяват от EUIPO. На мушката през 2017 г. ще бъде основно производството на смартфони и пестициди.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Служителите на ЕРМ Запад възстановиха електрозахранването на още 30 000 клиенти
Природният газ поскъпва през декември
Еврокомисията не вижда отрицателен ефект от вноса на украинско зърно в ЕС
Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените към 29.11.23
Първа категория труд: Кои са професиите за пенсия
На комисия: Депутатите решиха какво става с пенсиите догодина
На комисия: Бюджет 2024 мина на първо четене, но с разговори за промени и актуализация
Парадокс: Цената на газа в Европа падна до 42 евро, у нас гони 100 лева
НСОРБ: Много се надяваме да се върнем в нормалния бюджетен ритъм
Редактор:
Деница Райкова
Етикети: фалшиви стоки загуба Лекарства