България ще предложи промени в европейския пакет за мобилност заради родните превозвачи
„По време на срещата при премиера Бойко Борисов преминахме през всички теми, които притесняват българските превозвачи, тъй като този сектор осигурява около 17% от БВП. Длъжни сме да реагираме винаги, когато има притеснения от превозвачите във връзка с европейското законодателство. Всички теми, които се засегнаха, трябва да се преработят в детайли като конкретни текстове и тя се съгласи да остави своя екип тук“, каза министър Московски и уточни, че веднага след тази среща продължава работата заедно с екипа на Булц, с администрацията на министерството и с превозвачите, така че в конкретни детайли и текстове да може да се вкарат на работна група текстове, които са приемливи за българския транспортен бранш.
Московски обеща колани и камери във всички автобуси
Всички автобуси, независимо от възрастта им, да бъдат оборудвани с колани и видеокамери. Такава промяна в Закона за движение по пътищат...
„И да се надяваме да се приемат. На нея също ѝ предстоят срещи с колеги от други държави, които са на по-различно мнение. Надявам се, че ще намерим решение, което да бъде балансирано и което да устройва всички. За каквото зависи от нас, гарантирам, че ще бъдат положени максимални усилия“, каза още транспортният министър, цитиран от "Фокус".
По думите на Булц действащите в момента правила за превозвачите в Европа всяват хаос и не служат добре.
„Задълбочено обсъдихме четири въпроса. Първият е за връщането на водачите на превозните средства у дома като част от тяхната задължителна почивка. Посланието на Комисията беше съвсем ясно – на шофьорите трябва да бъде предоставена възможност къде да прекарат времето си за почивка – дали у дома, или на мястото, където се намират. Вторият въпрос беше свързан за възможността с нощуване в кабината на превозното средство или извън нея – по него посланието ни също беше много ясно, Комисията иска да се гарантира, че ще бъдат изградени охраняеми съоръжения за паркиране, така че шофьорите да почиват в камионите си, паркирани на такива тях. Третият въпрос беше свързан с международния трафик и правилата за командироване – ние сме убедени, че международен трафик за ограничено време не трябва да подлежи на правилата за командироване. Четвъртият въпрос, който буди много загриженост, е свързан с преводачите от трети страни – всички правила, които ще важат в рамките на единния пазар на ЕС, ще се прилагат и по отношение на превозвачи от трети страни, като държавите-членки могат да налагат и допълнителни такси“, обясни Булц.
Еврокомисарят уточни, че е приканила Българското председателство на Съвета на ЕС да приготви предложение по тези четири пункта, което да бъде внесено в Комисията.
Шофьори на тирове плашат с масово напускане на страната
Ако новите предложения на Франция и Германия за правилата в международния транспорт се приемат, българските шофьори на тежкотоварни кам...
Междувременно от транспортния бранш заявиха, че остават в готовност за протести.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
IT секторът: Промените в последния момент на данъци и осигуровки е проблем за компаниите
Икономическото министерство обжалва съдебни решения, ощетяващи ДКК с десетки милиони
КРИБ поиска спешна среща с Николай Денков заради въвеждането на нов данък
При първия сняг внос на ток в България е имало - защото е било по-евтино
Ще наруши ли сушата в Панамския канал световната търговия догодина (ВИДЕО)
Сглобката отложи таксата за руския газ (ВИДЕО)
Свинското месо поскъпна предпразнично
Анализ: САЩ реално са на шесто място по инвестиции в България
Петролните цени обърнаха посоката
Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените към 11.12.23
Редактор:
Деница Райкова
Етикети: Виолета Булц Ивайло Московски превозвачи мобилност