И АИКБ готви пакет от законови промени за борба със сивата икономика
"На първо място промяна на мисленето на работниците и работодателите, а и на цялото общество. Може да се помисли и върху промяна на законодателството, тъй като в момента законодателството поощрява не, но по-скоро неглижира проблема. Остава икономическият интерес и у работодателя и у работника да влязат в такъв нерегламентирани отношения." Така коментира решенията на проблема със сивия сектор Добрин Иванов, изп. директор на АИКБ пред БНТ. Коректните работодатели губят, защото стават по-малко конкурентно способни, отколкото некоректните - цената на труда става по-скъпа, съответно и цената на продукта, обясни още той.
Отново куп идеи как да преборим неплащането на осигуровките
Държавата иска да започне да събира повече декларирани, но неплатени осигуровки от бизнеса. Това ще стане и чрез промяна на законодател...
На 9 декември КНСБ изнесоха данни за сивата икономика в България. Оказа се, че сивият сектор генерира около 23 млрд. лв., което се равнява на почти 20% от икономиката на страната. Големият проблем - работници масово се осигуряват на миниманлна работна заплата и в същото време получават допълнително възнаграждение по друг вид договор. Най-засегнатите сектори са автосервизи, земеделие, строителство, където над 2/3 от отраслите влизат в сивия сектор. Причина според синдиката са и моралът, и ниските заплати в тези сфери.
КНСБ предлагат промени в Кодекса за социално осигуряване: "Ако сте длъжник на осигуровки за повече от 3 месеца, НАП да извърши проверка". Причината е да се избегне срока на давност от 5 години, който на практика прави тези осигуровки несъбираеми. Така се надяваме да подобрим и приходите в бюджета, коментира Любослав Костов, икономист от КНСБ.
Какви други предложения за промени в законодателството обмислят синдикатите, бизнеса и държавата прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
"Най-важно е хората да не забравят, че който работи в сивия сектор губи права. Права за майчинство, права за обезщетение при безработица, права на пенсия. Сивото убива не е куха фраза.", заяви синдикалистът.
Нова година - нови осигуровки, стари обезщетения
По-висок минимален и максимален осигурителен доход и нова формула за изчисление на пенсията влизат в сила тази година. А обезщетенията ...
КНСБ предлагат ново приложение - "VOX KNSB". В него всеки работник може да подаде сигнал срещу работодателя си при нарушение - не изплащане на заплата или болничен или друго. Сигналите се подават директно към ГИТ и НАП. "Вече има над 100 сигнала, от които 85% са обработени", похвали се Костов.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Проучване: Икономиката на Еврозоната вероятно ще се свие
Българският еврокомисар Илиана Иванова: България е част от възникващите иноватори
"Лукойл" загатна за проблеми с горивата заради парламента
Любомир Каримански: Изоставаме в класацията за икономическа свобода
НАП обмисля патентен данък за ресторантите. Алибегов: Започваме да поглеждаме към Европа
На първо четене: Отказваме се от дерогацията за руски петрол
Тръгват нови програми за саниране
Стокообменът ни с Германия надхвърля 5 млрд. евро само за 5 месеца
Спрямо Европа: Изпреварваме ръста на заплатите, получаваме бонус "лоялност" и повече отпуск?
Оранжерийните производители не подкрепиха земеделските протести: Защо?
Редактор:
Любов Павлова
Етикети: Осигуровки сива икономика промени в законодателството АИКБ КНСБ