Българската петролна и газова асоциация (БПГА) има готовност за компромиси по т.нар. нов закон за горивата (Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход), но в определени граници. Това стана ясно от думите на изпълнителния ѝ директор Андрей Делчев по време на среща с БСК.
Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
БПГА няма да отстъпи от три "червени линии" - регистрационен режим за извършване на търговия с петролни продукти; засилен контрол; гаранции в минимални размери.
"На думи всички се борим със сивия сектор, но като стигнем до реални действия, започва отстъпление. В създадената по инициатива на вицепремиера Томислав Дончев работна група предвидихме едни доста рестриктивни условия в закона, но впоследствие постепенно започнахме да намаляваме размера на рестрикциите и, смятам, че постигнахме едни наистина минимални и напълно изпълними условия", каза Делчев.
От Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) и Камарата на строителите в България (КСБ) обаче не са съгласни със спънки относно дейността на ведомствените бензиностанции, които не са съобразени с технологичния процес.
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
Още: България излезе втора в ЕС по поскъпване на жилищата
"В металургията зареждаме локомотиви с дизел (около 30 000 литра на месец), като имаме връзка с НАП, а самото зареждане става на затворени площадки, до които няма външен достъп. Затова не виждаме смисъл да ни се поставят изисквания да правим допълнителни регистрации на тези ведомствени бензиностанции", каза Константин Стаменов от БАМИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цените на храните отново тръгнаха нагоре
Още: "Голям и грозен законопроект": България и още 13 държави скочиха на Фон дер Лайен
На това възражение Делчев посочи, че може да има секторен подход що се отнася до закона. Вече има и двустранен протокол между БПГА и Българската минно-геоложка камара за промяна на някои формулировки в закона, така че да не бъде затруднена допълнително дейността на минната индустрия. По аналогичен начин предстои да бъдат преодолени и разминаванията в позициите с останалите браншови организации.