Коронавирус: БСК е против бизнесът да поема всички заплати и обезщетения, ако фалира или бъде спрян от държавата

17 март 2020, 13:50 часа • 4265 | прочитания

Апелираме, независимо от извънредната ситуация, законовите текстове, касаещи една и съща група обществени отношения, да бъдат внимателно прецизирани, за да не се постигне ефект, различен от целения. Това пише БСК в своя позиция до законодателната и изпълнителната власт.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Конкретно БСК визира идеята да се спре налагането на запори на банкови сметки на физически лица, на запори върху трудовите възнаграждения и пенсии, както и извършване на описи на движими и недвижими вещи, собственост на физически лица. БСК иска същите мерки да важат и за юридически лица т.е. за компании.

Стопанската камара обръща внимание и на идеята да се работи от вкъщи, като това се определя директно от работодателя, без съгласието на работниците. "Подкрепяме и възможността от предоставяне на платен или неплатен отпуск и без съгласието на работника или служителя за периода на въведеното извънредно положение, както и едностранно въвеждане от работодателя на непълно работно време", както и "законовата регламентация за преустановяване на работа на цялото предприятие, част от него или на отделни работници или служители при обявено извънредно положение, както по инициатива на работодателя, така и със заповед на държавен орган", казват от камарата.

БСК обаче не е съгласна да се плащат обезщетения и възнаграждения така, както е направено законовото предложение: а) при преустановяване на работата със заповед на държавен орган, "работникът или служителят има право на 50 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата, установена за страната", като това се плаща от работодателя и б) ако работодателят сам спре работа, да плаща една брутна трудова заплата. Вместо това БСК иска по точка А държавата да поеме половината от тези разходи, а по точка Б - 60% от платените заплати!

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

"Подобен подход не следва да бъде подкрепян, защото независимо по чия инициатива е преустановена дейността в периода на извънредното положение, последствията както за работодателя, така и за неговите работници и служители ще бъде един и същ – прогресивно намаляване на възможностите за заплащане на възнаграждения и обезщетения. Възможно е и работодателят да попада и в двете хипотези, и да е задължен за част от работниците да заплаща обезщетение, а за друга част – пълен размер на трудовите възнаграждения. Изплащането на пълен размер на трудовите възнаграждения от работодатели, с преустановена дейност, е мярка, чийто директен ефект би бил съкращаване на работници и служители", казват от БСК.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко най-важно за коронавируса, 17 март"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес