Теглим дълг от 200 млн. лева

05 април 2020, 16:23 часа 2084 прочитания 0 коментара

Дълг от 200 милиона лева ще бъде поет чрез петата емисия на държавни ценни книжа от началото на годината, информира БГНЕС.

Още: Свиневъдите могат да подават заявления за втори транш за угояване на прасета

Още: Възможност за малките модулни реактори: България подписа документ със САЩ

Това ще бъде първата емисия в условията на извънредно положение, като тя е включена в настоящия лимит на новия държавен дълг от два милиарда и 200 милиона лева.

Емисията от държавни ценни книжа е с годишен лихвен процент от 0,01% и ако бъдат одобрени всички 200 милиона лева, новият дълг от началото на годината ще стане един милиард лева, съобщи БНР.

Анонсът за аукциона бе направен преди да бъде представена актуализацията на бюджета, но е първото предлагане от началото на кризата с Covid-19 и се приема като тест за пазара.

Още: Ford ще съкрати 1000 работни места в германския си завод

Още: Работодателска организация скочи срещу новата минимална заплата

При предишните емисии, които бяха с различна срочност, страната ни постигна много добра доходност, дори отрицателна - при първите две предлагания на 5-годишните книжа. Именно те се предлагат сега на инвеститорите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес