Тристранката обсъди минималната заплата, а работодателите бойкотират и чакат болничните
"Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) категорично не приема продължаване на вмененото задължение работодателите да заплащат първите три дни болнични - мярка, която трябваше тдавна да бъде отменена." Това се отбелязва в позиция на АОБР. В дневния ред на НСТС липсваше точка за решаване на въпроса за първите три дни болнични, поради което и работодателите отсъствали от срещата, се обяснява още в писмото, цитирано от "24 часа". Позицията е изпратена до медиите от пресцентъра на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
"С тревога отбелязваме, че въпреки нашите усилия да се направи реформа, правителството планира да се запази статуквото. Години наред неглижирането на проблема с фалшивите болнични доведе до източването на огромен ресурс и от осигурителните фондове, и от работодателите", заявяват от бизнеса.
В позицията се припомня, че задължението на работодателите да изплащат първите три дни болнични беше въведено като временна антикризисна мярка за една година през 2010 г., а действа вече девет години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber!
В нея се посочва, че "чрез този вменен на работодателите допълнителен ангажимент фактически биват облагани тройно - чрез осигуровките, които внасят за своите работници, дължимите обезщетения за първите три дни от временната нетрудоспособност и изплащането на допълнителни възнаграждения за заместващи работници".
Парламентът окончателно прие Бюджет 2020
Парламентът прие Закона за държавния бюджет за 2020 г. на второ четене. Народните представители одобриха бюджета на министерствата, Нар...
В случаите на масови злоупотреби в отделни предприятия през летния сезон и прибиране на реколтата се нарушават производствените графици, технологичните изисквания и изпълнението на заявките, и изплащат неустойки за неспазване на договорените срокове за изпълнение, се посочва още в позицията.
Според бизнеса, въвеждането на компенсация с неработен ден при съвпадение на официалните национални празници с дните за междуседмична почивка оказа допълнителен натиск за увеличаване на злоупотребите с болничните листа.
Работодателите отново заявяват, че ще участват в заседание на НСТС само ако и когато в дневния ред бъде включено предложение за решаване на въпроса за първите три дни болнични.
В същото време в тяхно отсъствие държавата и синдикатите обсъдиха размера на минималната заплата за следващата година. Бизнесът беше представляван единствено от Съюза за стопанска инициатива, който е "против" минималната заплата да бъде увеличена на 610 лева от Нова година, съобщиха от БНР.
Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) отказват участие в националния тристранен съвет заради запазеното положение да плащат първите 3 дни от боледуването. Ще се върнат в консултативния орган, след като темата за болничните бъде внесена за обсъждане от партньорите, но отказват да плащат първите дни.
Фалшивите болнични: Няколко идеи за решаване на проблема (ВИДЕО)
Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични на човек в годината. Личните лекари да имат право да издават по-малко дни болничн...
Вицепремиерът Мариана Николова – председател на Тристранния съвет, информира, че е получила писмо от социалния министър, че до месец след обнародването на бюджета за следващата година ще се внесе анализ за обсъждане в тристранката и мерки за болничните.
„Ресорните министри ме увериха, че експертите в съответните министерства, НОИ и НЗОК извършват задълбочен анализ с оглед намиране на цялостно решение на поставените проблеми“, каза тя.
Ася Гонева от КНСБ поиска партньорите да участват в изготвянето на този анализ:„Ние държим да бъдем включени в работен вариант, а не да получим едни готови мерки, по които да дадем само мнение“.
За минималната заплата социалният министър Деница Сачева каза, че новият размер от 610 лв. ще стимулира трудовия пазар и ще намали неравенствата. Тя цитира данни за статистиката от третото тримесечие на тази година:
„Съотношението на минималната работна заплата към средната работна заплата е 44,8%“.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
България предизвика сериозен интерес на туристическото изложение във Варшава
Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените към 28.11.23
Звучащото скандално мнение за ПАВЕЦ "Чаира" на Богомил Манчев
Алтернативен бюджет 2024: По-ниска данъчна и осигурителна тежест и по-малък дефицит
Бивш икономически министър на Радев сравни Бюджет 2024 с клането на кокошка
Атанас Кацарчев: Идеалният бюджет би имал политика и цел, този няма
БНБ с официална прогноза за ръста на БВП през тази година
Възстановено е електрозахранването на 385 000 клиенти на ЕРМ Запад в Западна България
Редактор:
Любов Павлова
Етикети: НСТС работодатели болнични минимална заплата бюджет 2020