Кое се смята за „най-доброто" налягане на гумите?

13 май 2025, 07:15 часа • 1003 | прочитания

Налягането на гумите е един от най-важните параметри за безопасна работа на автомобила, който шофьорът трябва да проверява най-често.

Препоръчителните срокове за проверка на налягането в гумите са следните:

- поне веднъж месечно;

Още: Каква е разликата между седан и хечбек?

- когато има признаци на недостатъчно налягане;

- преди дълго пътуване.

Налягането в гумите, което отговаря на установените стандарти, гарантира безопасността на автомобилните гуми, повишава експлоатационните възможности на автомобила и осигурява безопасно шофиране.

При това, налягането на гумите влияе при разхода на гориво. Ниското налягане значително увеличава този разход и има отрицателно въздействие върху експлоатационния живот: дори леко спаднала гума може да увеличи разхода на гориво с поне 10%, а износването й ще се увеличи с 30%. Ниското налягане причинява увреждане на гумената структура, което впоследствие води до образуване на неправилен ъгъл на наклон. Погрешният наклон на автомобилната гума от своя страна може сериозно да влоши техническите характеристики, свързани със стабилността и управляемостта на автомобила, което усложнява завоите, увеличава спирачния път, провокира плъзгане и др.

Още: Как да разберем дали съединителят е за смяна?

Какви са оптималните стойности на налягането в гумите?

На въпроса за оптималното налягане в гумите обикновено отговаря самият производител. Няма единен, общоприет показател, всичко е индивидуално за всеки конкретен модел автомобил. Информацията за препоръчителното налягане на гумите е предоставена в инструкциите за експлоатация за определена марка и модел, публикувана е под формата на информационни стикери, поставени вътре в автомобила. Но, така или иначе, все пак стандартите за налягане показват максимално допустимата стойност за конкретен модел гума и настойчиво се препоръчва да не бъдат спазвани безусловно. Гумите трябва да бъдат напомпани, като се имат предвид конкретният сезон, качеството и състоянието на пътната настилка и метеорологичните условия:

- през зимата – намаляване на налягането в гумите с 15% от нормата, указана от производителя;

- през лятото, при лоши пътни условия, намаление с 10% от нормата, предложена от производителя.

Още: Възможно ли е смесване на масла с различен вискозитет при доливане?

Необходимо е да се измерва налягането в студени гуми, тъй като при въртене и движение гумите не само се нагряват, но и повишават налягането с около 20-25%, което може да даде неправилни резултати от измерването. Ето защо, при пристигането, непосредствено преди да започнете да измервате налягането, трябва да изчакате 2-3 часа, докато гумите изстинат.

Средно препоръчителното налягане в гуми за леки коли варира в диапазона от 2,0-2,3 атм. Препоръчителните стойности на налягането трябва да се спазват едновременно във всички гуми, като се напомпват до еднакви стойности.

Ако получените показания за налягането не отговарят на препоръчителните стойности, гумите трябва да бъдат напомпани. Сред автомобилните ентусиасти има широко разпространено мнение, че прекалено напомпаните гуми помагат за пестене на гориво. Това е отчасти вярно, но тогава пък съществува висок риск от преждевременно им износване и загуба на някои технически характеристики, което може да доведе до допълнителни непредвидени разходи.

При това, е полезно да се има предвид обстоятелството, че препоръчителните стойности за налягането обикновено се определят според качеството на пътната настилка в страната на производителя.

Още: Защо автомобилите консумират повече гориво през зимата, отколкото през лятото?

Налягане в зимни гуми

Зимните гуми и индикаторите за налягане през зимата заслужават специално внимание. Те се използват при тежки метеорологични условия, така че е допустимо налягането в предните гуми да надвишава средно препоръчителните стойности. Допустимото превишение е с 0,1-0,3 атм. Препоръките от този вид се обясняват с факта, че такива мерки ще подобрят характеристиките на стабилност на колелата и ще повишат способността да издържат на странични натоварвания.

През зимата е добре да се увеличи честотата на проверките на налягането до 1 проверка на всеки 2-3 седмици при среден ритъм на работа на автомобила. А и е добре да се знае, че рязкото понижаване на температурата на външния въздух води до намаляване на налягането в гумите.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес