Кога се появява моментна загуба на мощност при дизеловите двигатели?

14 май 2025, 07:55 часа • 1978 | прочитания

Често водачът на дизелов автомобил дори не забелязва моментното спадане на мощността на двигателя. Обаче този привидно според мнозина „маловажен нюанс“ показва немаловажен проблем.

Причини

Обикновено причините за намаляване на мощността се крият в захранването, изпускателната система и газоразпределението.

Още: Къде се намира "мъртвата точка" при шофиране?

Състояние на филтрите

Лошото смесообразуване най-често зависи от състоянието на въздушния и горивния филтър. Тъй като тези филтри представляват консумативи, те трябва да бъдат сменяни в препоръчания срок. В противен случай горивният филтър се задръства и горивната помпа няма достатъчно мощност, за да достави необходимото количество гориво. Резултатът е нестабилна работа на дизеловия двигател на празен ход и бавно ускорение. А задръстеният въздушен филтър не позволява необходимото количество въздух да премине през него за правилното изгаряне на дизеловото гориво.

Дефектни инжектори

Също така, намаляването на мощността може да се дължи на дефектни дюзи (инжектори). Ако дюзата е запушена с налепи, горивото ще постъпва неравномерно в цилиндъра. Или може да е обратното: инжекторът е заклинил в отворено положение, което улеснява безпрепятствения поток на гориво в цилиндъра. Поради тази причина двигателят не може да развие достатъчна мощност.

Още: Кое се смята за „най-доброто" налягане на гумите?

Нарушено газоразпределение

Най-често срещаният проблем при загуба на мощност е нарушение на фазите на разпределение на газ. Неизправността на ангренажния ремък може да причини сериозни проблеми на двигателя. Износен или лошо опънат ангренажен ремък значително намалява мощността на двигателя.

Разхлабени клапани

Друга причина за намаляване на мощността са разхлабените клапани, които не осигуряват необходимата компресия в цилиндрите.

Още: Каква е разликата между седан и хечбек?

Замърсено изпускане

Причината за загуба на мощност често е замърсяване на изпускателната система. Например, изпускателната тръба е запушена със замръзнал кондензат или неутрализаторът е запушен с катран и сажди.

Проблеми с електрониката

Спадането на мощността може да се дължи на електрониката. Блокът за управление на дизеловия двигател избира програма, съответстваща на условията на шофиране, предавани от сензорите. По различни причини сензорите или самият контролен блок могат да излязат от строя. Например, ако сензорът за кислород се повреди, програмата за управление на дизеловия двигател се променя: мощността спада и разходът на гориво се увеличава. Ако температурните сензори се повредят, подаването на гориво може да бъде неправилно регулирано, което също може да доведе до намаляване на мощността.

Други причини

Съществуват и други причини за намаляване на мощността:

- неизправност в спирателната система: необходимо е да се положат големи усилия за спиране на двигателя;

- при прегрял двигател може да излиза бял дим от ауспуха, което показва неизгоряло гориво;

- черен дим, което се обяснява с факта, че горивните инжектори са наводнени.

Какво да проверите най-напред?

Горивна система

Първото нещо, което трябва да проверите, когато дизеловият двигател на вашия автомобил изгуби мощност, е горивната система. Това включва проверка на резервоара за гориво, горивопроводите и горивните филтри за запушвания или течове.

Въздушни филтри

Ако горивната система е наред, тогава трябва да преминете към проверка на въздушните филтри. Запушените или мръсни въздушни филтри могат да ограничат въздушния поток към двигателя, причинявайки загуба на мощност и в крайна сметка спиране на двигателя.

Състояние на двигателя

И накрая, ако горивната система и въздушните филтри са в добро състояние, трябва да проверите двигателя. Това включва оглед за разхлабени или износени части, както и проверка на инжекторите и други компоненти на системата за запалване.

Предпазни мерки

Когато диагностицирате спрял дизелов двигател, важно е да вземете предпазни мерки. Преди да започнете каквато и да е работа по него, уверете се, че автомобилът е на безопасно място с поставена ръчна спирачка. Когато работите по двигателя, не забравяйте да носите защитно облекло като ръкавици, предпазни очила и маска за лице. Също така е важно да се уверите, че всички инструменти и оборудване са в добро работно състояние преди употреба.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес