Оптималните обороти на двигателя при повечето леки коли са в т. нар. среден работен диапазон. Той варира при различните автомобили, но като цяло можете да използвате показанията на оборотомера от 2500 до 5000 оборота в минута като ориентир. Това са средни стойности за бензинов двигател без турбокомпресор или механичен компресор.
Благодарение на турбини с ниско налягане съвременните бензинови двигатели достигат максимална тяга по-рано - за тях долната граница на оптималните обороти се измества по-ниско - можете да се съсредоточите върху отметката 1700-1800 об/мин.
Поради конструктивните си особености дизеловият двигател не е толкова високооборотен като бензиновия, той развива максимална тяга в долния диапазон. За превозни средства, работещи с тежко гориво, за оптимален диапазон се считат 1500–3500 об/мин.
Още: Кога се появява моментна загуба на мощност при дизеловите двигатели?
С какво е добър средният дипазон?
При него разходът на гориво е близък до номиналния, а двигателят работи плавно и стабилно. Водачът може да ускори рязко във всеки един момент, тъй като тягата на двигателя е достатъчна. Ето защо автоматичните скоростни кутии се опитват да поддържат оборотите в оптималния диапазон. И в случай на ръчна скоростна кутия, на водача се препоръчва същото.
Защо твърде ниските обороти на двигателя са вредни?
Много хора се ръководят от проста логика: колкото по-ниски са оборотите на двигателя, толкова по-малко е натоварването му, следователно неговият експлоатационен живот се увеличава. И разходът на гориво на теория трябва да е по-нисък, ако оборотите са ниски.
Още: Къде се намира "мъртвата точка" при шофиране?
Всъщност не е така. При движение на ниски обороти, когато двигателят не развива необходимата тяга, има по-висок риск от детонация - неконтролирано запалване на горивната смес (по същество експлозия) вътре в двигателя, което е много вредно.
Друг проблем с ниските обороти е недостатъчната производителност на маслената помпа. Когато оборотите на двигателя са малко над празен ход, помпата не създава голямо налягане в системата. Но натоварването на компонентите, предимно на коляновия вал, може да бъде високо, особено при рязко увеличаване на подаването на гориво. Или например при потегляне на натоварен автомобил по наклон, както и при теглене на друг автомобил.
И накрая, не трябва да забравяме за образуването на въглеродни отлагания в двигателя, т .е. така наречения „процес на коксуване“. Това се случва постоянно, но при високи скорости на въртене на коляновия вал този въглерод в работещия двигател изгаря или се измива от горивната смес. И ако не оставите двигателя да достигне работна скорост, въглеродните отлагания ще се утаят слой по слой по вътрешните повърхности.
Защо шофирането на високи обороти също не е препоръчително?
Още: Кое се смята за „най-доброто" налягане на гумите?
Двигател, който се върти на високи обороти дълго време, буквално се износва. Налягането в системата за смазване е добро, но се изпомпва голям обем масло, което трябва да има време да се оттече обратно в картера. Поради това високите обороти са особено опасни през зимата на незагрят двигател, когато маслото е твърде вискозно.
Вторият недостатък на високите обороти е температурата. Интензивното изгаряне на горивото в горивните камери загрява всичко наоколо и не е лесно да се премахне тази топлина. В резултат се прегряват не само частите на двигателя, но и техническите течности - антифриз и масло, за което това е особено вредно. Затова е при такива натоварвания разходът на масло рязко се увеличава.
И накрая, колкото по-висока са оборотите, толкова по-интензивна е работата на всички движещи се и триещи се части и следователно тяхното износване. Затова по принцип е достатъчно да поддържате оборотите, на които работи стабилно и се смазва нормално.
И така, съвсем накратко: оптималните обороти на бензинов двигател в повечето леки автомобили са от 2000 до 4500 об./мин. За бензиновите двигатели с турбокомпресор тя е малко по-ниска – 1700–4000 об/мин, за дизеловите двигатели – приблизително 1500–3500 об/мин.
---