Защо производителите не правят автомобили от неръждаема стомана

16 май 2025, 16:50 часа • 2031 | прочитания

Корозията остава един от най-често срещаните проблеми, пред които са изправени собствениците на автомобили. С течение на времето каросерията на почти всеки автомобил започва да бъде изложена на разрушителното въздействие на влагата и реагентите, което води до появата на ръжда. Това от своя страна води до значителни разходи за реставрационни работи: премахване на корозия, пребоядисване, антикорозионна обработка.

Възниква логичен въпрос: възможно ли е напълно да се избегне корозията? Неръждаемата стомана е материал, познат от началото на 20-ти век. За негов създател се смята британският металург Хари Бриърли, който разработи сплав, устойчива на корозионни процеси, поради наличието на хром в състава, който образува защитен оксиден слой на повърхността.

Като се има предвид широкото използване на неръждаема стомана в най-различни области - от ВиК до медицинско оборудване - изглежда изненадващо, че каросериите на автомобили все още не се произвеждат масово от този материал. Особено като се има предвид, че цената на неръждаемата стомана е спаднала значително през последните десетилетия.

Още: Важни съвети за нощно шофиране - дори и опитните водачи ги забравят!

Всъщност в историята има подобни опити. През 1936 г. Ford си сътрудничи със стоманодобивната компания Allegheny Ludlum, за да произведе ограничена серия автомобили с каросерии, изработени изцяло от неръждаема стомана. Събрани са общо шест екземпляра, четири от които са оцелели до наши дни. Тези автомобили не са загубили външния си вид - след повече от 80 години те все още блестят, а каросериите им остават напълно устойчиви на корозия.

През 80-те години на миналия век се появява DeLorean DMC-12 - същият от филма „Завръщане в бъдещето“. Корпусът му е изработен от неръждаема стомана, а дизайнът е футуристичен. Произведени са няколко хиляди екземпляра. Но проектът бързо е закрит. Компанията фалира, а основателят ѝ Джон ДеЛориан се озова в центъра на скандал с обвинения. Според слуховете, в това са замесени големи конкуренти, като дори е имало версии на целенасочен натиск от страна на General Motors.

Шофьорски грешки, които водят до ръжда по купето на автомобила

В момента само Tesla Cybertruck се произвежда с каросерия от неръждаема стомана. Този автомобил обаче е по-скоро привличащ вниманието заради необичайния си външен вид, отколкото модел за масовия пазар. Защо подобни машини не са станали част от ежедневието?

На пръв поглед неръждаемата стомана изглежда като чудесен избор за автомобилното производство - тя е здрава, устойчива на корозия и издръжлива. Но, както всеки материал, той има своите недостатъци, които стават особено забележими по време на мащабно производство. Първо, това е сравнително скъпо. Поради съдържанието на хром, цената на неръждаемата стомана е много по-висока от тази на обикновената стомана или алуминий. Второ, работата с този материал изисква специализирано оборудване, тъй като е труден за обработка. Това увеличава цената на автомобилите, които стават един и половина до два пъти по-скъпи от стандартните модели.

Още: Опасно ли е да карате кола с ръжда по спирачните дискове

Освен това, превозните средства от неръждаема стомана стават по-тежки, което се отразява на управлението, разхода на гориво и разходите за поддръжка. Освен това, боядисването на такива каросерии е сложна и скъпа процедура. С течение на времето по повърхността могат да се появят микро пукнатини, което затруднява поддръжката на автомобила.

Парадоксът е, че прекалено издръжливото тяло може да се превърне в проблем за производителя. В края на краищата не е рентабилно да се произвеждат автомобили, които не ръждясват десетилетия наред. А и за самия собственик, след 20 години, такава кола може да стане непривлекателна, дори ако каросерията остане в перфектно състояние.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес