Близко до ума е, че нощем е най-рискованото време за шофиране. Видимостта на пътя е значително намалена, което е основната причина за честите инциденти. От 17 до 21 часа стават предимно средно тежки катастрофи заради натоварения трафик. А в периода от 21 часа до зори рискът от катастрофа с тежки последици нараства многократно.
Специфика на нощното шофиране
При шофиране през нощта има няколко фактора, които трябва да имате предвид:
Още: Кога се появява моментна загуба на мощност при дизеловите двигатели?
- ограничена видимост – фаровете осветяват само част от пътя, а уличните светлини (в населените места, оборудвани с външно осветление) често са недостатъчни, за да видите по-голяма площ;
- нисък трафик - липсата на интензивен трафик отваря възможности за ускорение и изпреварване;
- намалено време за реакция при опасна ситуация - заслепяването от насрещни фарове или появата на пешеходец без светлоотразителни елементи води до инцидент за няколко секунди;
- умора и намалена концентрация на водачите - през нощта, когато тялото изисква почивка, е лесно да пропуснете знак или да не видите препятствие на пътя.
Още: Къде се намира "мъртвата точка" при шофиране?
Въпреки всичко шофирането през нощта не е забранено и може да бъде безопасно.
Как да карам кола през нощта?
Преди да тръгнете на път нощем, се уверете, че фаровете ви са фиксирани в правилната позиция и няма да заслепяват другите водачи. В режим на къси светлини те осветяват около 45 м, с включени дълги светлини - до 100 м. Ако фаровете са покрити със слой мръсотия, посочените стойности са значително намалени. Ето защо е важно да следите за тяхната чистота и цялост, както и да измивате своевременно рефлекторите и всички стъкла в автомобила. В населени места, в тъмни райони без външно осветление е препоръчително да се движите със скорост 50 км/ч. По-добре е да карате бавно до вашата дестинация, отколкото да бързате и да попаднете в катастрофа. Освен това, има безотговорни участници в движението, които се опитват да изпреварват, да пресичат пътя на червен светофар или да карат велосипед по пътя, без да носят светлоотразителни елементи.
Шофиране нощем в лошо време
Още: Кое се смята за „най-доброто" налягане на гумите?
Лошите метеорологични условия винаги затрудняват шофирането, особено през нощта. В този случай влияние оказват следните фактори: скорост на движение, вид на протектора на гумите, вид на пътната настилка, температура на въздуха. Коефициентът на сцепление върху сух асфалт е 0,8, върху рохкав сняг – 0,3, а върху мокър лед – само 0,05.
Нощ и сняг
С настъпването на зимата пътят става хлъзгав, покрай пътищата се натрупват снежни преспи, а снеговалежите и виелиците намаляват видимостта дори през деня. По това време на годината нощите са по-дълги, което означава, че въпросът за безопасността на движението изисква специално внимание. В същото време върху предното стъкло бързо се натрупва мокър сняг, с който чистачките не могат да се справят. Той замръзва бързо и се превръща в лед, така че трябва периодично да спирате и да почиствате стъклото ръчно.
Нощ и мъгла
Шофирането през гъста бяла мъгла, независимо дали през деня или през нощта, е много уморително. Ако се почувствате зле, по-добре е да спрете на паркинг или в дълбок „джоб“. Да почивате отстрани на пътя не е най-добрата идея, тъй като другите шофьори може просто да не ви забележат.
Нощ и дъжд
Обилните валежи през нощта намаляват видимостта практически до нула. Трябва да карате колата внимателно, без да правите внезапни маневри, в противен случай тя ще поднесе. За да осигурите плавно и правилно управление на автомобила, карайте със скорост не по-висока от 60 км/ч.
Шофирането на автомобил през нощта при всякакви метеорологични условия не е трудно, ако знаете и прилагате основни правила. За подкрепа - морална и евентуално физическа, вземете придружител. И не поемайте рискове без основателна причина.
---