"Окупация 1968" е голям европейски проект, на който със сигурност трябва да обърнете внимание, особено ако се интересувате от история - както европейска, така и чисто човешка.
Още: Отиде си актьорът Майкъл Медсън (ВИДЕО)
Още: Магърдич Халваджиян поема "Под прикритие 6"
Във филмът омнибус участват петима режисьори от петте страни окупаторки (Русия, Полша, Германия, Унгария и България) на Чехословакия през 1968 година - Мари Елиза Шайд, Линда Домбровжки, Магдалена Жимков и Евдокия Москвина, а от българска страна - Стефан Командарев. Документалната лента е повече от провокативна, защото дава съвременна гледна точка именно на страните - окупатори.
"Не исках да правя поредния исторически филм с архивни кадри и глас зад кадър. Филмът разказва за онези събития, но е фокусиран тук и сега. Историята се върти около единствената официална жертва на петте армии, загинала от ръцете на чехословаци. По ирония на съдбата това е българин - старшина Николай Николов", коментира Стефан Командарев.
Основният въпрос, около който обединяват работата си режисьорите е как "малкият човек в Европа" се отнася с така наречената "голяма история". Каква е ролята на личната отговорност, запазването на личната гледна точка и морал и какво се случва с тях, когато човекът е поставен пред избора да спаси живота си, или да се подчини на правилата?
Още: Яна Титова с ново предизвикателство: Комедията "Брънч за начинаещи" (СНИМКИ)
Още: Магията на "Аладин" на Дисни идва в зала 1 на НДК със симфоничен оркестър
А пъзела на омнибуса е подреден от филмите "Ненужен герой" (България), "Гласове в гората" (Германия), "Червена роза" или "Приятелство и любов по време на окупация" (Унгария), "Войнишки жени и шпиони" (Полша), "Последната мисия на генерал Ермаков" (Русия).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
"Окупация 1968" ще закрие официалната програма на София Филм Фест на 18 март. Като продуцента зад филма стоя имената на Мартичка Божилова и "Агитпроп".