Учени от Националния център по океанография (НЦО) и Университета в Нюкасъл предлагат метод, с който да се изчисли масата на Световния океан чрез измерването му на едно-единствено място.
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Към момента световните морски равнища се покачват с около 3мм на година, но през последото столетие е било трудно да се предвиди покачването, тъй като изчисленията варират от 30мм до над метър.
Морските равнища могат да се покачат по два начина: в единия случай водата в океаните може да стане по-топла и да се разшири, в резултат на което същото количество вода заема повече място; в другия случай в резултат на топене на ледове на сушата в океана постъпва повече вода.
Изследователите се опитват да установят каква част от това покачване се дължи на повишаване количеството на водата.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
Измерването на океана е идеален метод, защото увеличаването на водата ще доведе до увеличаване на теглото, а разширяването на съществуващата вода няма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
Професор Кристофър Хюс от НЦО и екипът му са показали как като се направят точни измервания на промените в гравитационното налягане на едно-единствено място в океана, това ще покаже неговата маса.
Хюс споделя: „Знаем къде да поставим такъв уред – в централната тропическа част на Тихия океан, където дълбините на океана са най-спокойни. Уредът за измерване на налягането трябва да се постави далеч от сушата и променливостта на океана”. По една щастлива случайност в Тихия океан се правят измервания на налягането от 2001г. насам като част от Националната програма на САЩ за намаляване опасността от цунами (US National Tsunami Hazard Mitigation Program), която отчита малки промени в налягането, причинени от дълбокоокеански вълни, превръщащи се в цунами на брега.
„Случи се така, че необходимите уреди се оказаха на точното място в точния момент”, споделя Хюс за Laboratory News.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни
Екипът успява да използва измерванията, за да покаже, че 6 трилиона тона чисто тегло вода се вливат в океана между края на март и края на септември всяка година – това е достатъчно, за да се покачи морското равнище с 1,7см.
За жалост уредите, с които са направили тези изчисления, не дават добри резултати в дългосрочен план.
„Уредите, използвани в океанографията, като цяло не са се променили за 40 години. Сега обаче е необходим коренно различен подход. Да се надяваме, че сега могат да се създадат нови измервателни системи, неподвластни на ерозията и високото налягане, които да ни предоставят един много прост начин, по който да изчислим с колко се повишава количеството на водата в Световния океан”, обяснява Хюс.
Редактор: Иво Георгиев