Замърсяването на въздуха трябва да бъде считано за нарушаване на човешките права, обяви докладчикът на ООН Дейвид Бойд, според Департамента по публичната информация на организацията.
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
"Сега смятаме, че замърсяването на въздуха е проблем от сферите на здравеопазването и опазването на околната среда", се казва още в изявлението.
"Поне 600 хиляди от 7-те милиона, които умират преждевременно заради мръсния въздух, са деца", пише Бойд в доклада си.
"За да поставим нещата в перспектива, 7 милиона души годишно са повече жертви, отколкото взимат войните, убийствата, туберкулозата, маларията и СПИН, взети заедно", казва експертът.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
Докладът на Съвета на ООН по правата на човека, който беше представен в Женева, посочва и решения на проблема, предаде БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
В документа са изложени редица конкретни стъпки, които правителствата по света могат да направят, за да ограничат замърсяването на въздуха. Една от тях е прекратяване на използването на въглища като гориво на електроцентралите. Според доклада, това е изпълнимо във всички развити държави до 2030 г.
Понеже в отделните части на света има разлики в главните източници на замърсяване, ефективна конкретна мярка за борбата с мръсния въздух може да бъдат стриктни наблюдения и обучителни кампании.
"Определянето на главния замърсител на въздуха, образоването на населението по проблема и привличането на гражданите към темата могат да дадат резултат", пише Бойд.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни
Това трябва да се комбинира с регулации, единни стандарти и санкции за нарушаване на правилата.
“Замърсяването на въздуха и промяната в климата са директно свързани. Взимането на мерки за първото, ако бъде направено правилно, ще даде резултат и в ограничаването на второто", казва Дейвид Бойд.