Подскоците в температурите ще убиват повече хора от СПИН

14 юли 2015, 15:19 часа 13612 прочитания 0 коментара

Учени от Харвардския университет (САЩ), под ръководството на специалиста по екологична епидемиология проф. Джоуел Шварц (Joel Schwartz), са изяснили, че в резултат на глобалното затопляне в регионите с умерен климат хората по-често ще загиват от жеги и подскоци в температурите.

Статията на учените е публикувана в сп. Nature Climate Change, пише Science.

Известно е, че летните жеги нанасят силен удар по здравето на възрастните хора с болести на сърдечносъдовата и дихателната система, което нерядко дори води до летален изход.

Тъй като на планетата продължава глобалното затопляне, горещите дни ще стават повече и ще се увеличават случаите на смърт. Учените досега се надявали, че този ефект ще се компенсира от по-топлите зими, които възрастните и болните хора преживяват по-леко.

Изследването на Шварц и колегите му показало, че за съжаление не е така. Като анализирали данните от смъртта на 3 млн. души на възраст над 65 години през 2000-2008 г. в Нова Англия (северозападната част на САЩ), те изчислили, че повишението на летните температури с 1°C ще убива с 1% повече хора, докато аналогично повишение на зимните температури ще спаси живота само на 0,6%.

Но това още не е най-лошото. По-лошо е това, че в резултат на глобалното затопляне зачестяват скоковете в температурите, когато в продължение на няколко дни температурата на въздуха подскача ту нагоре, ту надолу.

Не е важно дали това се случва през зимата или лятото – болните хора го преживяват тежко. Според оценката на учените от Харвард в близко бъдеще от това може да започнат да умират повече хора, отколкото от СПИН. Смъртността от скоковете в температурите може да стане сравнима със смъртността от рак на черния дроб, който само в САЩ ежегодно убива 25 000 души.

"Хората могат физически да се адаптират към климатичните условия – пояснява проф. Шварц. – Но когато температурата "скача" ту нагоре, ту надолу, организмът просто не успява да се приспособи."

Сега Шварц и колегите му възнамеряват да изучат и динамиката на причините за смъртността сред жителите на южната част на САЩ, които теоретично по-добре би трябвало да понасят жегите.

Джонатан Патц (Jonathan Patz), специалист по обществено здраве от университета Уисконсин-Мадисън, коментира изследването на колегите си, като казва, че са разкрили "голяма заплаха за общественото здраве". "Смятам, че това е много важно изследване", отбелязва той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес