Изследване, извършено от американски учени от университета в Мериленд, показва, че горите на нашата планета изчезват с чудовищно бързи темпове, съобщи в. "Комсомолская правда". Ако темповете на изсичане на дърветата се запазят, след 58 години няма да остане нито една, предаде БТА.
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Специалистите под ръководството на Матю Хансън са анализирали снимки, направени от сателит на НАСА. За 12 години са се събрали 654 000 фотографии на повърхността на Земята.
Оказало се, че в периода 2000-2012 година са били унищожени гори на площ от 2,3 милиона квадратни километра.
Най-много зелени насаждения е загубила Русия - 365 000 квадратни километра от 8,5 милиона. Безжалостна сеч е имало и в Канада. Много дървета са били изсечени в Бразилия и Индонезия. В Бразилия обаче темповете от година на година намаляват - от 40 000 квадратни километра на година през 2000 г., на 8000 през 2012 г. В Индонезия те се увеличават - от 10 000 на 20 000 квадратни километра на година. Тези загуби са най-съществените за планетата, тъй като изчезват тропическите гори, които са най-разнообразната екосистема в света. В тях има хиляди видове растения и животни. От състоянието на джунглите зависи климатът на земното кълбо.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
Разбира се, на мястото на изсечените гори и на някои свободни площи израстват нови дървета. Възстановили са се гори на обща площ от 800 000 кв. км. Така чистите загуби възлизат на 1,5 милиона кв. км.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
Горите на Земята сега заемат площ от 87 милиона кв. км. Ако дърветата в тях продължават да бъдат изсичани с досегашните темпове - по 1,5 милиона кв. км годишно, само за 58 години на планетата ни няма да остане нито една гора, твърдят американските учени.