"Нашите ценности са много добър микс от модерна, отворена икономика, уважение към права и свободи, солидарност. Това може да е провал в други части на света, които са със засилена икономическа активност, но без уважение към човешките права и приобщаването. В Европа нещата са трудни и предизвикателни, но ние зачитаме тези ценности (...) Днес София е столицата на Европа – място, където можем да мислим заедно, да се изправим пред предизвикателствата заедно". Това заяви Тереса Рибера – изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия с ресор за чистия, справедлив и конкурентоспособен преход от българската столица. Тя е за първи път в страната ни за петото издание на Green Transition Forum.
"Пред вас имате един ангажиран, горд европеец. Някой, който е убеден във важността на изграждане на нашето бъдеще. Убедена съм, че бъдещето е в нашите ръце. Никой не може да го изгради самостоятелно, трябва да го изградим заедно. Принадлежим на цяла общност, на цял Съюз. Не сме сами", отправи силно послание тя.
Още: Тереса Рибера, изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия, за първи път в България
Тереса Рибера поздрави България за еврозоната
Рибера поздрави страната ни за положителните конвергентни доклади на ЕК и на Европейската централна банка, които отварят възможността за приемане на еврото от 1 януари 2026 г.
Снимка: Getty Images
"Поздравления за вас, постигнали сте много! България е готова да бъде част от европейското семейство. Трябва да се надигнем и да защитим нашите ценности. България е една от тези държави на нашия източен фронт, които защитават европейската идея, изградена върху демокрация. Основната цел на европейската мечта е висок стандарт на живот за европейците и мир по света. Да, има много въпросителни пред вас с влизането в еврозоната – какви ще са трудностите за хората? Но има много позитивни елементи – намален е рискът за инвестициите във вашата държава. Принадлежим в един и същ клуб", категорична е тя.
Вицепрезидентът на ЕК за зеления преход
Тя обвърза всичко това с европейската Зелена сделка за климатична неутралност до 2050 г. и бъдещето на въглищните централи на континента - въпрос, който предизвиква много спорове в България.
"Била съм министър на енергетиката над 6 години и половина. Сблъсквала съм се с трудностите при отказа от въглищни централи. Истината е, че трябва да говориш с хората, да показваш уважение и солидарност, да мислиш как да създадеш възможности за тези региони, в които те са работили поколение след поколение. Нуждаем се от ускоряване на трансформацията. Ако не зачитаме социалното измерение в случая, няма да успеем. Ние, европейците, знаем, че сигурността означава да осигурим възможности за хората, да създадем икономическо богатство, да осигурим качествено здравеопазване и образование, висок стандарт на живот. Климатичните промени са свързани с всичко това", каза Рибера.
"Смятате ли, че изтриването на думите "климатични промени" ще реши проблемите? Разбира се, че не. С нашия единен пазар спестяваме пари на европейците. Голямата ни отговорност е, че като европейци, бъдещето на обществото ни е в нашите ръце", заяви вицепрезидентът на Европейската комисия от София.