Светлинното излъчване, останало след Големия взрив, под формата на фонова радиация, се приемаше дълго време от учените като едно от основните доказателства, че Вселената се е родила в резултат на експлозия преди около 13,8 милиарда години. Ново откритие обаче оспори това схващане, което досега бе възприето като стандартен космологичен модел, описващ еволюцията на Космоса. Сега вече нямаме ясни доказателства, че се е случил Големият взрив. А това ще наложи да се пренапише цялата история на Вселената, смятат изследователи.
Първата светлина във Вселената
Около 380 000 години след Големия взрив, Вселената се е разширила и е изстинала в достатъчна степен, за да могат протоните и електроните да се комбинират, образувайки водородни атоми. Това е направило Вселената прозрачна и частиците светлина (фотоните) са получили възможността да се движат свободно. Именно тогава реликтовата радиация се е разпространила в Космоса и това е първата светлина, свободно придвижваща се във Вселената. Според досегашното схващане тя съществува като фонова радиация от почти 14 милиарда години. Този модел е помогнал на учените да си обяснят формирането и еволюцията на Космоса.
Още: Притеснителни сигнали: Вселената ще загине много по-скоро, отколкото се очакваше
Новото изследване обаче установява, че силата на това космическо микровълново фоново лъчение вероятно е била надценена, пише Newsweek. Съответно това хвърля съмнение върху целия модел. Изчисленията показват, че космическото микровълново фоново лъчение може изобщо да не е съществувало.
Галактики от ранната Вселена, които не се вписват в стандартния модел
По-рано астрономите са открили напълно оформени галактики в ранната Вселена, чието съществуване противоречи на космологичните модели. Тези галактики не биха могли да станат толкова масивни за относително кратък период от време. Според новото проучване, галактики като тези биха могли да обяснят част от това, което астрономите виждат като космически микровълнов фон. Астрономите са изследвали първите галактики във Вселената, които са елиптични, и са реконструирали еволюцията на тяхната светимост.
Тези галактики са се образували бързо, с изключително високи темпове, създавайки огромен брой масивни звезди, казват учените. В същото време изследването показва, че елиптичните галактики са използвали огромни количества газ, за да образуват стотици милиарди звезди, но този процес е отнел само няколкостотин милиона години, което е сравнително кратък период в космически термини. Учените казват, че първите масивни галактики са били много по-ярки, защото са съдържали много ярки звезди. Сегашната им светимост се дължи главно на древни малки ярки звезди, тъй като големите масивни звезди вече са изчезнали. Астрономите са установили, че в пика на своето формиране елиптичните галактики са били 10 000 пъти по-ярки от съвременните си аналози.
Още: Пресъздадоха древен процес, помага в търсенето на живот на спътника на Сатурн
Чрез измерване на разстоянието една от друга на елиптичните галактики днес и вземане предвид скоростта, с която се разширява Вселената, астрономите са успели да определят точно кога са се образували за първи път елиптичните галактики.
Учените са стигнали до заключението, че светлината, която звездите във всички тези галактики са излъчвали по време на формирането си, все още присъства днес като фоново лъчение и по същество е горе-долу същата като космическия микровълнов фон.
Авторите на изследването смятат, че поне 1% от космическото микровълново фоново лъчение идва от звезди във формиращите се елиптични галактики. Тъй като вариациите на първоначалното излъчване са само една хилядна от един процент, това означава, че разбирането за физиката на този процес е напълно погрешно, казват астрономите.
Историята на Вселената ще трябва да бъде пренаписана
Още: Сияещо око: Нарекоха астероид с древното име на български град
Предишни изследвания показват, че космическото микровълново фоново лъчение има леки вариации, което е интерпретирано като доказателство, че газът не е бил равномерно разпределен в пространството след Големия взрив. Новото проучване оспорва това тълкуване.
Астрономите смятат, че цялото космическо микровълново фоново лъчение може да е създадено от древни звезди, което представлява проблем за стандартния космологичен модел, следователно ще трябва да се преосмисли цялата история на Вселената.
Припомняме, че според теорията за Големия взрив, преди приблизително 13,8 милиарда години Вселената е била в състояние на сингулярност, тоест е представлявала една невероятно плътна и много гореща точка. След Големия взрив, Вселената започва да се охлажда и бързо да се разширява в пространството. Разширяването на Космоса продължава и днес и сега се смята, че се ускорява под влияние на мистериозна тъмна материя.
Предвид новото откритие, учените казват, че сега нямаме ясни доказателства за теорията за Големия взрив. Авторите на изследването казват, че откритието означава, че основите на всичко известно за гравитацията и еволюцията на Вселената, както и как са се появили галактиките, сега ще трябва да бъдат пренаписани.