Нищо не е постоянно - дори самата Вселена. Поне така ни казват сегашните модели на физиката за природата на съществуването. За щастие на човечеството, според повечето оценки на астрофизиците големият финал на Вселената ще настъпи чак след около 10¹¹⁰⁰ години (това е единица, последвана от 1100 нули). Въпреки това, въз основа на нови изчисления, които включват особеното естество на някои частици от черни дупки, завесите на Вселената може да паднат много по-рано от очакваното - казано на космически език.
Кога ще загине Вселената?
Според проучване, което предстои да бъде публикувано в "Journal of Cosmology and Astroparticle Physics", последните звездни остатъци вследствие на разпад ще се появят едва след 10⁷⁸ години (това е единица, последвана от само 78 нули). Причината за този драстично променен жизнен цикъл? Стивън Хокинг. Е, не самият Хокинг, а частиците, наречени на негово име.
Снимка: iStock
През 1975 г. известният астрофизик изказва теорията, че някои неща действително могат да избягат от привидно неизбежното гравитационно привличане на черна дупка, въпреки правилата, заложени в теорията на относителността на Айнщайн. С изчисленията на Хокинг някои щастливи частици-бегълци избягват еднопосочния билет към сингулярността благодарение на странно явление, което може да се случи на самия ръб на черната дупка. Там може да се образува двойка временни частици сред целия този вихрен хаос от енергия. Но преди да се слеят заедно, едната частица се изхвърля в черната дупка, а другата се изхвърля навън.
Полученото в резултат на това "лъчение на Хокинг" предполага, че противно на убеждението на Айнщайн, че черните дупки могат само да растат, но не и да се свиват, това почти незабележимо разместване на частиците всъщност кара космическата връзка пространство-време (много) бавно да се разпада.
Още: Пресъздадоха древен процес, помага в търсенето на живот на спътника на Сатурн
Снимка: iStock
В статия от 2023 г. изследователи от университета Радбуд в Нидерландия изследват концепцията за изпарението на черните дупки, както и последиците от нея за други обекти с гравитационни полета, като белите джуджета и неутронните звезди. Оттогава насам екипът отговаря на въпроси от цял свят относно различните последици, които Хокинг радиацията може да има за Вселената. Те изказаха хипотезата, че едно от най-ясните разклонения ще се открие при белите джуджета, за които е известно, че са едни от най-устойчивите съществуващи междузвездни обекти.
Според предишни изследвания, които не са включвали Хокинг радиацията в уравненията си, продължителността на живота на бялото джудже е 10¹¹⁰⁰ години. Новото ревизирано изчисление, при което се взема предвид само Хокинг радиацията, предвижда много по-ранна смърт на Вселената - 10⁷⁸ години. "За щастие това все още отнема много дълго време", казва водещият автор Хайно Фалке в изявление.
Още: Първите свръхнови във Вселената вероятно са създали вода
Хокинг радиацията спрямо други тела
Снимка: iStock
Изглежда, че Хокинг радиацията има изненадващи ефекти и върху други космически тела. Въз основа на новите им изчисления, както неутронните звезди, така и звездните черни дупки се разпадат за приблизително същото време: 10⁶⁷ години. На пръв поглед това няма особен смисъл, тъй като черните дупки имат много по-силни гравитационни полета, което означава, че хипотетично би трябвало да изчезват по-бързо. "Но черните дупки нямат повърхност", обяснява съавторът на изследването Майкъл Уондрак. "Те поглъщат обратно част от собствената си радиация, което възпрепятства процеса."
Още: Физик смята: Гравитацията допълнително подкрепя теорията, че живеем в симулирана вселена
За малко "забавление" (подобно на физиката, "забавлението" може да бъде относително) екипът решава да провери и колко време ще е необходимо на човешко същество да се "изпари" вследствие на разпадането на Хокинг радиацията. В крайна сметка ние имаме маса и следователно миниатюрно количество гравитационно привличане. Ако няма други външни фактори - да речем, слънцето да се превърне в свръхнова или биологично разпадане - вие няма да изхвърлите всичките си частици още 10⁹⁰ години. В този смисъл поне сте победили Вселената, пише "Popular Science".
Още: Дива свръхмасивна черна дупка се пробужда, астрофизиците са в недоумение