Русия успешно изведе в орбита военен спътник, за който се смята, че е част от противоракетната система за ранно предупреждение на Кремъл, предаде БГНЕС.
Още: Магнитна буря за петък, 9 май 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за четвъртък, 8 май 2025: Прогноза от САЩ
По официални данни, ракета "Союз" с класифициран полезен товар е излетяла от космодрума Плесецк в Северна Русия в ранните часове на деня.
"В 01:09 ч. по Гринуич беше изстреляна ракета, която изведе в орбита "космически апарат в интерес на министерството на отбраната", се казва в изявление на руското министерство на отбраната, предадено от информационната агенция "Интерфакс".
Вероятно става въпрос за спътник „Тундра“ Според Интерфакс Русия вече е изстрелвала спътници „Тундра“ през 2015, 2017 и 2019 г.
Още: Homo Martianus: Може ли хората да еволюират в нов вид на Марс?
Още: Магнитна буря за сряда, 7 май 2025: Прогноза от САЩ
Специализираният уебсайт Russian Space Web заяви, че налице са съвпадения с предишни мисии, доставящи спътници за руската система за предупреждение за ракетно нападение, наречена „Купол“. Представена през 2019 г., "Купол" е предназначена да открива изстрелвания на балистични ракети и да ги проследява до мястото на кацането им, макар че точната ѝ конфигурация не е известна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пресъздадоха древен процес, помага в търсенето на живот на спътника на Сатурн
През 2018 г. САЩ заявиха, че са разтревожени от "много необичайното поведение" на руски спътник. Москва отхвърли това, което нарече "неоснователни твърдения".
Миналата седмица Русия се сблъска с международни критики, след като нейни военни унищожиха сателит, създавайки облак от космически отпадъци, който принуди екипажа на Международната космическа станция да се укрие.
Още: Русия призна, че е изпитвала противоспътниково оръжие
Още: Магнитни бури през седмицата от 5 до 11 май 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Време е за желания: Ето кога е пикът на метеоритния дъжд Ета Аквариди през 2025