Астрономи са регистрирали магнитна експлозия на повърхността на слънцето, различна от всичко, което са виждали досега. Въпреки че подобна експлозия първоначално е теоретизирана преди около 15 години, това е първото пряко наблюдение върху нея благодарение на обсерваторията за слънчева динамика на НАСА.
Още: Безпрецедентни СНИМКИ на Космоса: Астрономи показаха как е изглеждала ранната Вселена
Още: Магнитна буря за четвъртък, 3 юли 2025: Прогноза от САЩ
Новината за необичайното явление е публикувана в Astrophysical Journal.
Учените са станали свидетели на изригване на повърхността на Слънцето, изхвърляне на материал в слънчевата корона или горната атмосфера. Този изхвърлен материал е известен като протуберанс. След това протуберансът е паднал обратно към слънцето, но се е сблъскал с линии на магнитното поле, което е създало безпрецедентната магнитна експлозия, предаде БГНЕС.
Разбирането на това явление може да помогне на астрономите да научат повече за атмосферата на Слънцето, както и да предскажат космическото време.
Още: Магнитна буря за сряда, 2 юли 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за вторник, 1 юли 2025: Прогноза от САЩ
Това ново поведение е наречено принудително свързване. То се задейства от изригване, причинено от плазма или газ, които са изтласкани заедно с магнитните полета и ги принуждават да се свържат отново.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури през седмицата от 30 юни до 6 юли 2025 г. (ГРАФИКА)
Преди това учените са забелязали спонтанно повторно свързване между Слънцето и Земята. Спонтанното повторно свързване се случва само в ситуации, когато плазмата слабо провежда електрически ток.
Линиите на магнитното поле на Слънцето са невидими, но те също се влияят от супер нагрятите заредени частици плазма наблизо. От години учените се опитват да разберат защо слънчевата корона всъщност е с милиони градуси по-гореща от самото Слънце. Соларната сонда на НАСА „Паркър“ проверява това, като в момента тя плътно обикаля около Слънцето.